×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan: I besoj Rusisë po aq sa Perëndimit

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Duke folur për luftën në Ukrainë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se i beson Rusisë po aq sa i beson Perëndimit.

  Duke shpjeguar takimin e tij të fundit me Vladimir Putin, Erdogan tha se ai nuk arriti ta detyronte atë të rifillonte marrëveshjen e drithit të Detit të Zi nga e cila u tërhoq Kremlini në korrik, por bindi Rusinë të furnizojë me një milion ton drithë Afrikën.

  “Unë nuk kam asnjë arsye për të mos u besuar atyre,” tha Erdogan gjatë një interviste në Nju Jork, ku ai po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

  “Në masën që Perëndimi është i besueshëm, Rusia është po aq e besueshme. Për 50 vitet e fundit, ne kemi pritur në pragun e BE-së dhe, në këtë moment në kohë, unë i besoj Rusisë po aq sa i besoj Perëndimit. ”

  Turqia dhe Erdogan kanë qenë figura të rëndësishme në konfliktin në Ukrainë, dhe Ankaraja ka mbajtur lidhje të ngushta me Moskën, por gjithashtu ka ofruar ndihmë ushtarake për Kievin gjatë luftës./FrontOnline/

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.