Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Emmerson: Aktakuza ndaj krerëve të UÇK-së do të quhet qesharake, kur të dalin në pah provat

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ben Emmerson, avokat i ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ka drejtuar akuza drejt Prokuroritsë Speciale dhe planin e tyre për hetimin e provave.

  Emmerson ka thënë se marrë parasysh deklaratave të Prokurorisë për provat, gjyqi do të vazhdojë 80 muaj deri në 10 vjet.

  “Duke pasur parasysh se kemi rreth 200 dëshmitarë dhe flitet për më shumë se 100 incidente në të gjithë territorin e Kosovës dhe një pjesë të Kosovës, mendojmë që gjyqi do të vazhdojë 80 muaj deri në 10 vjet”, ka thënë Emmerson.

  Ai ka bërë vërejtje edhe për cilësimin e “ndërmarrjes së përbashkët kriminale”, duke thënë se UÇK-ja arriti modeste dhe se ishte formuar për të mbrojtur civilët shqiptarë.

  “Kur të dalin në pah provat që ka prokuroria, kjo aktakuzë do të quhet qesharake”, ka thënë Emmerson.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.