Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Emiratet e Bashkuara Arabe mirëpresin marrëveshjen Kosovë-Serbi

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur gjatë bisedimeve të mbajtura në Republikën e Maqedonisë së Veriut për zbatimin e planit të mbështetur nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Lana Nusseibeh, Ndihmës Ministrja për Çështjet Politike, Ambasadore dhe Përfaqësuese e Përhershme e Emirateve të Bashkuara Arabe në OKB, vlerësoi marrëveshjen e zbatimit, duke theksuar se ajo përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt forcimit të paqes dhe sigurisë rajonale dhe ndërkombëtare, transmeton Klan Kosova.

  Në këtë drejtim, ajo theksoi mbështetjen e Emirateve të Bashkuara Arabe për të drejtën ndërkombëtare, veçanërisht respektimin e sovranitetit të shteteve, mosndërhyrjen në punët e brendshme dhe zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve.

  Tutje, ajo vlerësoi rolin e Bashkimit Evropian në lehtësimin e marrëveshjes së zbatimit, duke nënvizuar gatishmërinë e Emirateve të Bashkuara Arabe për të mbështetur këtë proces të mbështetur nga BE-ja. Shkëlqesia e saj theksoi gjithashtu rëndësinë e përpjekjeve të përbashkëta për avancimin e diplomacisë dhe dialogut.

  Nusseibeh vuri në dukje se Emiratet e Bashkuara Arabe gëzojnë marrëdhënie të rrënjosura me Serbinë dhe Kosovën dhe se mezi pret të forcojë bashkëpunimin për arritjen e interesave të përbashkëta.

  Emiratet e Bashkuara Arabe, deklaroi Shkëlqesia e Saj, pohon aspiratën e saj që marrëveshja të ketë sukses, duke kontribuar kështu në stabilitetin rajonal dhe duke rritur prosperitetin dhe zhvillimin për popullin e Serbisë, Kosovës dhe të gjitha kombeve të Ballkanit Perëndimor.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.