×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Elon Muskut i duhen vetëm 14 sekonda për të fituar aq sa fiton për një vit një person me pagë mesatare në Kosovë

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Elon Musk është i pasur. I pasur shumë. Në fakt, ai është njeriu më i pasur në planet.

  Nëse doni të shihni se si kjo përkthehet në mënyrë të neveritshme në pagën mesatare në Mbretërinë e Bashkuar në kohë reale – dhe jo vetëm – atëherë ekziston një kalkulator në internet për ta bërë këtë.

  Krijuar nga selectcarleasing.co.uk, mjeti fillon të numërojë të ardhurat e shefit të Tesla-s nga momenti që klikoni në faqen e internetit.

  Ai gjithashtu e krahason atë me disa emra të mëdhenj në industrinë e automobilave si Lewis Hamilton dhe Jeremy Clarkson.

  Por koha që i duhet Elonit për të fituar atë që punonjësi mesatar në Mbretërinë e Bashkuar merr në shtëpi në një vit është vetëm 1 minutë e 47 sekonda, shkruan Metro.co.uk.

  Po pra, ata duhet të mundohen për 365 ditë për të bërë atë që prodhon Musk në 107 sekonda.

  Dhe nëse do të bëhej një krahasim me pagën në Kosovë, paga mesatare bruto në sektorin privat, në vitin 2020 ishte 380 euro, sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, përcjell Telegrafi.

  Nëse këtë shifër do të konvertonim në dollarë, i bie që paga mesatare në Kosovë gjatë vitit 2020 të ketë qenë 432 dollarë.

  Pra, në një llogaritje sipas një kalkulatori, i bie që një pagë mesatare vjetore në Kosovë të jetë në vlerë prej 5.184 dollarë që është e barabartë me atë që Musk mund të fitojnë në vetëm 14 sekonda.

  Pavarësisht këtyre, Elon ka shitur shtëpitë dhe është përpjekur të “heqë qafe” pasurinë materiale.

  Megjithatë, realisht, asnjëra nga këto gjëra nuk do të dëmtojë sasinë e madhe të pasurisë që ai ka grumbulluar përmes Tesla dhe SpaceX.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka takuar drejtorin e lartë për Evropën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të ShBA-së, Michael Carpenter. Osmani...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...
  Sport13 Korrik 2024
  Futbollisti i njohur, Elvis Rexhbeçaj, ka nënshkruar sot për Kombëtaren e Kosovës, duke qenë prurja më e re në mesfushën dardane. Letra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.