Gjuha:
×
 • Front TV
 • Front TV

  Ekspertët: Kufizimi i orarit ishte kompromis për mosmbyllje të bizneseve

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Punën krejt nuk ua ndalojë.

  Gastronomisë, kryeministri Avdullah Hoti, të martën orarin ua shkurtoi.

  Megjithatë, jo të gjithëve, njëjtë.

  Restorantet dhe kafeteritë që operojnë në zonën e gjelbër ku përfshihen komunat me fare pak raste të reja me Coronavirus u është lejuar puna deri në orën 20:00.

  Atyre që veprojnënë komunat me ngjyrë të portokalltë, ku rreziku i infektimit është mesatar, deri në orën 18:00.

  E bizneset e kësaj natyre që veprimtarinë e tyre e ushtrojnë në komunat e shënjuara me të kuqe, ku rreziku i infektimit është maksimal, deri në ora 19:00.

  Me këto kufizime po pajtohen ata që përfaqësojnë bizneset.

  “Agjencia Kosovare e Bizneseve i vlerëson dhe i mbështet masat proprcionale varësisht nga situata e krijuar nga pandemia në Kosovë”, thuhet në njoftimin e tyre.

  Të pranueshme këto masa po u duken edhe ekspertëve të ekonomisë, kur marrin përbazë evitimin e më të keqes, mbylljes totale.

  “Shihet një dritë për të mos thënë e gjelbër, por portokalli, në krahasim me dritën e kuqe që u paralajmëru të mbylljes totale te vendit. Vlerësohen si masa pozitive si dhe një lloj baraspeshe me kërkesat e sektori privat që ishin para mbylljes”,u shpreh Bardh Ahmeti për Front Online.

  “Sot ka qenë një kompromis që sado kudo që ështëivështirë për bizneset, është mëimirë se mbyllja”, u shpreh SafetGërxhaliu për Front Online..

  Vendimet  Qeveria i mori në ditën kur në Kuvend shkaku i mungesës së kuorumit, dështoi të mbahet seanca ku do të hidhej për votim në lexim të dytë Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike.

  Krejt këto probleme janë manifestuar për të keq edhe një aspekt tjetër.

  Të dhënat e Fondit Ndërkombëtar thonë se GDP-ja e Kosovës deri në tetor ka shënuar rënie prej 7.5%.

  “ Vetë fakti që kemi t’kurrje të të hyrave në Dogana dhe ATK është hapi i parë, kemi dërgesa nga diaspora, por nuk kemi rritje dhe shpenzime tëkërkesësagregate nga diaspora që vjen në Kosovë, krejt kjo ka ndikuar të mos kemi investime të huaja”, u shpreh Gërxhaliu për Front Online.

  Këto probleme ekonomike sipas analistëve ekonomikë do të mund të zgjidheshin me rritjen e borxhit publik.

   

  https://www.youtube.com/watch?v=lH9k5ieexxE&t=1s

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Front TV27 Maj 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka paralajmëruar se javët e ardhshme do të shtohet intensiteti i punës së Kuvendit përkundër faktit se a merr apo...
  Ekonomi27 Maj 2023
  Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, konsideron se formimi i Fondit Sovran do të jetë projekt i dështuar dhe barrë...
  Front TV25 Maj 2023
  Izmir Zeqiri është betuar si kryetar i ri i komunës së Zubin Potokut. Ai ishte kandidat i PDK-së në zgjedhjet e 23...
  Të tjera
  Vip03 Qershor 2023
  Capital T, Majku dhe Ledri, kanë bashkuar forcat e tyre për një bashkëpunim. Ky bashkëpunim tashmë është publikuar. ‘’Yjet Dalin Natën’’, quhet...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Vip03 Qershor 2023
  Moderatorja Klea Huta dhe këngëtari Elgit Doda do të kurorëzojë lidhjen e tyre ditën e nesërme. Sipas ‘Vip Magazine’, çifti ka zgjedhur...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Një zjarr i madh ka shpërthyer mëngjesin e së shtunës në një termocentral, në Kahramanmaras, qyteti që u godit nga tërmeti shkatërrimtar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.