×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Egjipti dhe Izraeli pranë marrëveshjes për gazsjellësin

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Kompanitë egjiptiane dhe izraelite të energjisë kanë thënë se dy vendet e tyre pritet që brenda pak ditësh të arrijnë marrëveshje për gazsjellësin që do të kalojë nëpër territoret e Egjiptit dhe Izraelit.

  Kompania amerikane e energjisë, Noble Energy, kompania izraelite, Delek, dhe kompania egjiptiane, Egyptian Gas Co, kanë bashkëpunuar në një projekt, sipas të cilit Egjipti do të importojë gaz natyror nga Izraeli përmes gazsjellësit që do të kushtojë 518 milionë dollarë.

  Disa partnerë tregtarë në Izrael janë pajtuar që të shesin sasi të përgjithshme të gazit në vlerë prej 15 miliardë dollarësh.

  Egjipti dhe Izraeli nuk kanë pasur marrëdhënie të mira në të kaluarën. Këto vende ishin në gjendje lufte në vitin 1948, ndërsa marrëdhëniet e plota diplomatike mes vete i kanë filluar tek në vitin 1980.

  Sidoqoftë, prej asaj kohe, Egjipti dhe Izraeli kanë paqe mes vete dhe janë bërë partnerë strategjikë, shkruan “Reuters”./Front Online/

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Të tjera
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  “Kurrë nuk do të dihet motivi i vrasjes së Liridona Ademajt”, kështu ka deklaruar avokati Tomë Gashi. Përmes një reagimi në rrjetin...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, në dy vitet e fundit në vendin tonë janë regjistruan 8 raste të vrasjeve së...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  5 euro do të jetë rritja e vlerës së koeficientit të pagave për vitin e ardhshëm. Me projektligjin mbi ndarjet buxhetore, Qeveria...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.