×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Efektet e pandemisë në Itali, ISTAT: Pritet të ulet jetëgjatësia nga 2-5 vite

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Sigurisht pandemia e COVID-19 ka ndikuar shumë në shoqëri, ku efektet më të mëdha shfaqen në shtetet më të prekura.

  Sipas të dhënave të publikuara nga ISTAT në Itali, koronavirusi ka ndikuar në jetëgjatësinë e popullsisë ku në zonat veriperëndimore për vitin 2020 jetëgjatësia pritet të ulet me dy vite, nga 84 në 82.

  Ndërsa në provincat e Bergamos dhe Cremonës, 2 nga vendet më të prekura në gadishullin Apenin, jetëgjatësia pritet të ulet me 5 vite në rastin më të keq të parashikuar nga raporti i ISTAT.

  Këto statistika duket se e dërgojnë provincën e Bergamos 20 vite prapa në vitin 2000 teksa shënohen të njëjta shifra jetëgjatësie.

  Gjithashtu në këtë raport përfshihen dhe humbje të mundshme në një kohë afatgjatë.

  Ajo ka të bëjë me “trashëgiminë demografike”, pra vitet e jetës së banorëve në një territor të caktuar bazuar në jetëgjatësinë.

  Humbjet më të mëdha, sipas skenarit të ISTAT, do të regjistrohen në provincat e Milanos, Bergamo dhe Brescia në veçanti.

  Në terma përqindje do të kishte disa provinca veriore ku ulja do të ishte midis 5 dhe 10%.

  Kjo nuk është e vërtetë për Italinë qëndrore dhe jugore, ku, me përjashtim të Puglia, Kalabria dhe Sardenja, do të kishte zero impakt ose në shumë raste edhe ndryshime pozitive në trashëgiminë demografike.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Numri i palestinezëve të vrarë që nga përfundimi i armëpushimit ka arritur në 109, Kështu ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova, Santiana dhe Buci kanë diskutuar për marrëdhënien e tyre në lojë. Santiana e ka pyetur...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.