Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Edi Rama keqpërdor Kosovën për fushatën elektorale në Shqipëri

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryeministri Edi Rama përsëri e ka futur Kosovën në debatin e brendshëm të Shqipërisë për të goditur shefin e opozitës, Lulzim Basha. Edhe kësaj radhe, Rama po keqpërdor shtetin e dytë të shqiptarëve për të marrë edhe mandatin e tretë në Shqipëri pas zgjedhjeve të muajit prill të vitit të ardhshëm

  Edi Rama ka hapur temën e Kosovës – Gjykatën Speciale – për të goditur Lulzim Bashën i cili pasluftës shërbeu si përkthyes në misionet ndërkombëtare.

  Rama përmes zyrtarëve të PS’së dhe disa bashkëpunëtorëve të tij në Kosovë po e përdor Specialen për të hapur debate se kush ndihmoi dhe kush kundërshtoi ndjekjen e luftëtarëve të UÇK’së.

  I pari që reagoi kundër keqpërdorimit të Kosovës në luftën e brendshëm është Sami Lushtaku, i cili tha se është marrëzi që politikanët në Shqipëri merren me sulme të tilla dhe asnjëri prej tyre nuk shkoi në Prishtinë për t’u solidarizuar me situatën e krijuar pas arrestimit të ish-udhëheqësve të shtetit dhe luftës.

  Lideri i Partisë Socialiste, Edi Rama, e ka përdorure edhe herë tjera Kosovën në luftën për e brendshme politike për të fituar vota dhe elektorat.

  Në një intervistë në Pressing, shkrimtari Fatos Lubonja ka thënë se Kosova s’mund të sjellë vota për partitë në Shqipëri. Madje, ka kërkuar që liderët politikë që ofrojnë zgjidhje për problemet e Shqipërisë dhe ta lënë Kosovën të ballafaqohet dhe të tejkalojë edhe problemin e Speciales.

  Ndryshe, deputeti i PDK’së Bekim Haxhiu u bë pjesë e fushës kur lëshoi akuza në drejtim të Lulzim Bashës se kishte marrë pjesë në bastisjen e ish-zyrtarit SHIK’ut, Latif Gashi, kur UNMIK’u e kishte arrestuar më 2002 për krime lufte. Madje, Haxhiu tha se Basha ishte përgjegjës pse humbi një provë – bllok i shënimeve – ku dëshmohej pafajësia e Gashit.

  Por, PD e Shqipërisë shpreh keqardhjen që deputeti i PDK Bekim Haxhiu i është bashkuar taktikave së mashtrimit dhe fabrikimeve të Edi Ramës, duke u bërë kështu pjesë e sulmeve të ulta e të rreme ndaj opozitës në Shqipëri.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.