×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Edhe AstraZeneca prodhon edhe ilaçin antikovid, ja sa ofron mbrojtje?

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Kompania farmaceutike britaniko-suedeze AstraZeneca njoftoi sot se ilaçi i saj, një koktej antitrupash kundër koronavirusit, ofron 83 për qind mbrojtje gjatë gjashtë muajve.

  Studimet e mëparshme pohuan se terapia, e quajtur AZD7442, siguroi 77 për qind mbrojtje kundër sëmundjes simptomatike pas tre muajsh.

  “Të dhënat e reja mbështesin sasinë në rritje të provave që mbështesin mundësinë që AZD7442 të bëjë një ndryshim të rëndësishëm në parandalimin dhe trajtimin e covid-19”, tha nënkryetari i kompanisë Mene Pangalos.

  Kompania farmaceutike tha gjithashtu se një studim i veçantë i kryer mbi pacientët me Covid-19 të butë deri në mesatar, tregoi se një dozë më e lartë e AZD7442 uli rrezikun e përkeqësimit të simptomave me 88 për qind kur jepet brenda tre ditëve nga simptomat e para./FrontOnline/

   

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.