×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  E rrallë, të burgosurit i shpëtojnë jetën policit

  FrontOnline
  29 Korrik 2020

  Ndonjëherë, ndihma mund të mbërrijë nga s’ta pret mendja! Tre të burgosur në kontenë Gwinnett në Xhorxhia të SHBA-së kanë ndihmuar t’i shpëtohet jeta një zëvendes sherifi që vuante nga zemra.

  Warren Hobbs dukej see kishte zënë gjumi në detyrë së fundi, kur i burgosuri Mitchell Smalls vuri re diçka të çuditshme në lidhje me mënyrën sesi ai mbështetej në karrige dhe zhurmat që nxirrte, të cilat nuk tingëllonin si gërhitje normale.

  Pastaj Hobbs papritmas ra në dysheme dhe filloi t`i dilte gjak nga koka”. Aty Smalls kaloi mënjehërë në veprim. “ isa të bërtas e të godisja fort derën, në përpjekje për të lajmëruar dhe të tjerët”, u shpreh ai.

  Shumë shpejt, 60 persona prapa hekurave po bërtisnin që dikush të vinte e të ndihmonte policin. Zhurma që ata krijuan ndihmoi Hobbs të përmendej; zëvendës sherifi mblodhi mjaftueshëm forca sa për të shtypur butonin që hapte qelitë e Terry Lovelace dhe Walter Whitehead.

  Whitehead përdori një telefon celular për të kërkuar ndihmë dhe Lovelace radion e policit për të bërë të njëjtën gjë.

  Ndihma mbërriti shumë shpejt dhe Hobbs, që kishte pasur probleme me zemrën mori trajtimin e nevojshëm mjekësor, i cili praktikisht i shpëtoi jetën. “ Nuk ka rëndësi nëse personi në tokë ishte një officer policie. Do të bëja gjithcka për të shpëtuar një njeri. Nuk dua të shoh askënd të vdesë” tha Whitehead për mediat amerikane.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.