×
 • Lajme
 • Lajme

  E pranojnë në Serbi: Blerja e armëve ruse do të na sjellë sanksione amerikane

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Blerja e armëve raketore nga Rusia mund t’i sjellë sanksione amerikane Serbisë.

  I dërguari i Posaçëm i Amerikës për Ballkanin Perëndimor Mathew Palmer, gjatë qëndrimit në Shkup e kërcënoi Serbinë me sanksione speciale në rast se shteti që nuk do anëtarësim në NATO blen pajisje ushtarake nga Rusia.

  Mirëpo ka shumë gjasë që Palmer këtë qëndrim ta ketë përmendur edhe të hënën kur qëndroi në Beograd, por nuk e përmendi në konferencën e përbashkët me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

  Ky i fundit kishte vlerësuar se sanksionet do të ishin padrejtësi e madhe, shkruan lajmi.net.

  Në anën tjëtër, drejtoresha e Qendrës për Studime Euro-Atlantike, Jelena Miliq, thotë se kjo gjë mund edhe të ndodhë.

  Miliq ka shpjeguar se çfarë sanksione mund të presin Serbia nëse blinte armë nga Rusia.

  “Kongresi amerikan miratoi një ligj të quajtur “Luftimi i armiqve të SHBA përmes sanksioneve”, për shkak të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e SHBA-së, por kryesisht për shkak të aneksimit të paligjshëm të Krimesë. Këto janë sanksione sektoriale, më së shpeshti një bllokadë fondesh, një ndalim i blerjeve dhe të ngjashme gjërat…Ato nuk janë sanksione të llojit të imponuar Serbisë siç ndodhi në vitet 1990 nga Këshilli i Sigurimit dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së “, sqaroi Miliq në “TvO2”

  Miliq ka shtuar se as Departamenti i Shtetit dhe as Shtëpia e Bardhë nuk mund të ndikojnë në të, dhe se nuk ka rëndësi që Serbia të jetë një shtet neutral-ushtarak.

  “Serbia do të binte nën sanksione e nën automatizëm nëse përfundimisht do të blinte armë. Kjo nuk është asgjë personale apo direkt e lidhur me Serbinë sepse nuk është një ligj i miratuar nga Kongresi dhe Departamenti i Shtetit dhe në këtë mënyrë Shtëpia e Bardhë nuk mund ta ndryshojë atë ligj. Në Amerikë, është ligj dhe ky ligj nuk është asgjë personale”, theksoi Miliq.

  Miliq thotë se vetëm sektorë të caktuar do të sanksionoheshin nga Amerika nëse do të blinte Serbia armë nga Rusia.

  “Sanksionet do të binin vetëm në ato pjesë që kishin të bënin me blerjen, pjesë të ministrive ose individëve”, theksoi Miliq./Front Online/

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Të tjera
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kosova dhe Gjermania do të intensifikojnë bashkëpunimin në fushën e bujqësisë përmes projekteve konkrete bujqësore në mes të dyja shteteve. Kjo është...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka thënë për Front Online se zgjidhja e problemeve në veriune   Kosovës edhet vetëm zgjidhja politike. Sipas...
  Vip04 Tetor 2023
  Dinamika të reja në ‘Për’puthen’. Në puntatën e djeshme, Saidja ka realizuar një takim me Aurelin që nuk shkoi ashtu siç pritej....
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe kanë shprehur shqetësimet e tyre të mërkurën pas raportimeve se zyrtarë të drejtësisë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.