[wp-story]

Bota/Rajoni

E helmoi kolegu, 26 vjeçari vdes pas tri vitesh në koma

E helmoi kolegu, 26 vjeçari vdes pas tri vitesh në koma
08:08 | 12 Janar 2020

Një 26-vjeçar gjerman i cili u helmua nga kolegu i tij i punës duke i hedhur acetat plumbi në sanduiç, vdiq pas tri vitesh në gjendje kome.

Pas vdekjes, “gjykata vendosi, me kërkesën e prokurorëve, që trupi t’i nënshtrohej autopsisë”, në rast të hapjes së një procesi gjyqësor të ri, tha zëdhënësi i gjykatës Bielefeld, Guiskard Eisenberg.

Autori i helmimit, 57 vjeçari Klaus O., u arrestua në flagrancë në vitin 2018, ndërsa përpiqej të përsëriste operacionin në dëm të kolegëve të tjerë në fabrikën e bojërave në Schloss Holte-Stukenbrock.

Vitin e kaluar ai u dënua me burg të përjetshëm për vrasje në tentativë.

Menjëherë pasi hëngri sanduiçin, 26-vjeçari kishte filluar të përjetonte dhimbje stomaku.

Gjendja e tij ishte përkeqësuar deri në atë pikë sa të kërkonte transport urgjent për në spital, ku ai mbeti në gjendje kome deri në ditën e vdekjes.

Megjithë kujdesin e personelit shëndetësor, i riu në kushte jashtëzakonisht të rënda, humbi jetën pas një agonie të gjatë.

Autori i vrasjes së tij, 57-vjeçari i njohur me emrin Klaus O., tashmë është pas grilave.

Pas asaj që ndodhi në vitin 2016, hetuesit kishin filluar menjëherë hetimet, duke arritur te fajtori falë pamjeve të kamerave të sigurisë.

Në video, hetuesit kishin parë qartë 57-vjeçarin duke marrë drekën e kolegut të tij për të hedhur më pas helmin vdekjeprurës brenda.

Gjatë hetimit, oficerët e policisë zgjeruan hetimet edhe për vdekje të tjera të dyshimta dhe të parakohshme që kishin ndodhur në mesin e punëtorëve të së njëjtës kompani. Vdekjet që të gjitha dyshohet se ishin shkaktuar nga helmimi i metalit.

Sipas mediave gjermane, të paktën 21 punëtorë të tjerë vdiqën nga shkaqet e veshkave, sulmet në zemër ose tumoret që mund të ishin shkaktuar nga substancat e administruara nga Klaus O.

Acetati i plumbit është një substancë shumë toksike dhe pothuajse pa shije që dëmton rëndë organet.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera