Bota/Rajoni

E harrojnë në burg, policia nuk e liron edhe pse kapi autorët e vërtetë për vrasjet e Laçit

E harrojnë në burg, policia nuk e liron edhe pse kapi autorët e vërtetë për vrasjet e Laçit
10:08 | 08 Korrik 2020

Ky është Eduart Lamaj që pranon se është personi që shfaqet në këto kamera sigurie, teksa hyn i armatosur dhe qëllon për vdekje Bujar Likën dhe Paulin Gjergjin.

Kamerat e sekuestruara tregojnë se pas atentatit, Lamaj nxirret i plagosur nga bashkëpunëtorët, për t’u arrestuar 23 ditë me vonesë, në një kohë që autoritetet pretendonin se e kishin arrestuar njeriun që shfaqej në kamera. Por pavarësisht rrëfimit të të dyshuarit, Lamaj që tregon edhe emrat e ndihmësve të quajtur Ilir Lika, Klaudio Pepkola dhe Olti Vlashi, 22-vjeçari Kreshnik Tusha vazhdon të mbahet në burg, fillimisht për faj të rastësisë, pasi mbrëmjen e krimit u dërgua në spital i plagosur në rrethana të tjera.

“Më thane do të lëmë arrest me burg, sa të vijë urdhri i dytë. Unë s’di ç’po ndodh a e arrestuan autorin, më kanë harruar ne burg, s’kam avokat, s’kam marrë, s’kam mundësi ekonomike”, shprehet Kreshnik Tusha.

Kreshnik Tusha vazhdon të mbahet në paraburgimin 302 , i harruar apo jo në qeli mjafton të shihen dy vendime të njëjta të Gjykatës që tregojnë të njëjtën rrethanë, se si vrasësi i maskuar, hyri i maskuar si polic, qëlloi me breshëri dhe doli i plagosur në këmbën e majtë.

“Isha me Ermalin, në makinë erdhën dhe na plagosën, pastaj ikën”, rrëfehet Tusha.

Policia është bindur se njeriu që u plagos gjatë atentatit është Eduart Lamaj, ndërkohë që s’ka asnjë përgjigjje se përse mbahet në burg i plagosuri tjetër, Kreshnik Tusha.

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera