Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Dyshohet se një konflikt mes dy grupeve të të rinjve, çoi në vdekjen 15 vjeçarit nga Kosova në Zvicër

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Aksidenti i rëndë që ndodhi në mbrëmjen e të shtunës në Sugiez (Friburg), në të cilin humbi jetën një adoleshent me prejardhje nga Kosova, duket se ka ardhur si pasojë e një grindjeje mes dy grupeve të të rinjve, shkruajnë shumë media zvicerane.

  Familja e të të ndjerit thanë se tani për tani nuk duan të komentojnë ngjarjen për publikun. Ajo që dihet është se A. R., ka qenë djali i vetëm i familjes R., me prejardhje nga fshati Panorc i Malishevës, e cila ka edhe dy vajza.

  Të shtunën në mbrëmje, dy grupe adoleshentësh janë përleshur në Murten, kantoni i Fribourgut. Pasi policia i ka ndarë grupet në stacionin e trenit në Murten, përleshja, sipas mediave, është bartur në stacionin e trenit në Sugiez ku dhe ka ndodhur aksidenti fatal. Por, policia thotë se nuk ka informacione që aksidentit t`i ketë prirë ndonjë përleshje në stacionin në Sugiez, transmeton albinfo.ch.

  Siç është raportuar tashmë, i riu 15-vjeçar ka vrapuar në shina dhe nuk ka vënë trenin që po afrohej. Ai ka vdekur në spital nga plagët e marra.

  I ndjeri është 15-vjeçari A. R. * Këtë e ka konfirmuar edhe komuna e Malishevës në faqen e saj të internetit, të dielën në mbrëmje. Familja e A. R. është me prejardhje nga fshati Panorc, i komunës së Malishevës dhe jeton në Neuchâtel, Zvicër.

  “Luftë grupesh midis adoleshentëve”?

  Stacioni i trenit në Sugiez është një vend takimi i preferuar për të rinjtë nga rajoni. Një banor që jeton drejtpërdrejt përballë stacionit të trenit thotë për rreth 20 minuta: “Në fundjavë shpesh ka shumë të rinj atje, por dje kemi dëgjuar britma dhe trenin duke frenuar fort”.

  Banorë të tjerë të fshatit konfirmojnë se shumë të rinj mblidhen rreth stacionit të trenit, veçanërisht në mbrëmjet e fundjavës. Është një luftë e vërtetë grupesh midis adoleshentëve nga Neuchâteli dhe Murteni, thotë një banor.

  Policia ndërhyri për të shuar konfliktin

  Sipas zëdhënësit të policisë, Yvan Buchs, policia e kantonit Fribourg nuk ka prova se para aksidentit ka pasur përleshje në Sugiez, përcjell albinfo.ch: “Në këtë rast specifik, ne u informuam se një grup i madh i të rinjve ishin mbledhur në stacionin e trenit në Murten. Ne ndërhymë për të siguruar nëse po respektoheshin masat në fuqi për shkak të krizës së Koronës “. Gjatë bisedës me të rinjtë, policia ka mësuar se një grup i dytë nga Neuchâtel ishte në rrugë për të marrë pjesë në një konflikt./FrontOnline/

   

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.