×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy të vdekur dhe katër të plagosur në një sulm në Jerusalem

  FrontOnline
  21 Nëntor 2021

  Një 35-vjeçar ka vdekur pas një sulmi me armë zjarri në qytetin e vjetër të Jerusalemit, për të cilin zyrtarët izraelitë thonë se ishte një operacion i Hamasit.

  Katër të tjerë, mes tyre një burrë, gjendja e të cilit përshkruhet si e rëndë, u plagosën në incidentin, i cili ndodhi të dielën në mëngjes pranë hyrjes së Portës së Zinxhirit në kompleksin e xhamisë al Aksa, i njohur gjithashtu si Mali i Tempullit.

  Sulmuesi i dyshuar, i cili përdori një armë automatike të improvizuar të njohur zakonisht si Carlo, thotë policia, u qëllua për vdekje nga oficerët e policisë në vendngjarje, shkruan CNN.

  Ministri i Sigurisë Publike i Izraelit, Omar Bar Lev, tha se personi i armatosur ishte nga lagjja Shuafat në Jerusalemin lindor dhe një anëtar i krahut politik të Hamasit.

  Hamasi lëshoi ​​një deklaratë duke e identifikuar sulmuesin si Fadi Abu Shkaydam, duke e quajtur atë një martir heroik dhe duke e përshkruar atë si një udhëheqës lokal të lëvizjes.

  Ai tha se sulmi ishte një përgjigje ndaj përpjekjeve për të përdhosur xhaminë Al Aksa, përcjell klankosova.

  Kryeministri izraelit, Naftali Bennett, u tha ministrave të qeverisë se ai po lutej për shërimin e të plagosurve dhe kishte udhëzuar forcat e sigurisë që të përgatiteshin për “sulme kopjuese”.

  Incidenti vjen katër ditë pasi një palestinez 16-vjeçar u qëllua për vdekje pasi kreu një sulm me thikë ndaj dy policëve kufitarë izraelitë në Qytetin e Vjetër, tha policia.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.