×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dy mënyra të thjeshta për ta ulur tensionin e lartë të gjakut

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Mbajtja e tensionit të gjakut në 120/80 parandalon sulmet në zemër dhe goditjet në tru, plus rrit imunitetin, të gjitha të mirat!

  Studiuesit e Universitetit Columbia thonë se shqetësimet e vazhdueshme mund të shkaktojnë që tensioni i gjakut të mbetet i lartë. Për të mbajtur arteriet të qeta dhe tensionin e gjakut të ulët, edhe në ditët kur nuk do të ndiheni të qetë, provoni këto truqe plotësisht natyrale.

  Përdorni vajin e susamit

  Shtoni dy lugë vaj susami në dietën tuaj të përditshme (në mënyrë ideale, në vend të yndyrave më pak të shëndetshme) dhe tensioni i gjakut tuaj mund të bjerë, plus ju mund të humbni deri në gjashtë kilogramë në tre muaj!

  Studiuesit e Universitetit të Arkansas thonë se vaji i susamit përmban një përbërës të rrallë për forcimin e metabolizmit që i mban enët e gjakut të qeta edhe kur nivelet e stresit rriten!

  Anashkaloni pijet e gazuara

  Ndërroni dy pije të gazuara me një çaj të ftohtë pa sheqer: i zi ose i gjelbër dhe tensioni i gjakut tuaj mund të ulet këtë verë, thonë studiuesit e Harvardit. Kjo për shkak se pija e gazuar përmban doza të mëdha të natriumit dhe sheqerit që e rritin presionin e gjakut, derisa çaji i relakson arteriet.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle08 Dhjetor 2023
  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek...
  Lifestyle07 Dhjetor 2023
  Ushqimet e ëmbla nuk kanë reputacionin më të mirë: nga pijet e gazuara të ëmbla deri te karamelet dhe ëmbëlsirat, të gjithë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.