Lifestyle

Dy mënyra të thjeshta për ta ulur tensionin e lartë të gjakut

Dy mënyra të thjeshta për ta ulur tensionin e lartë të gjakut
15:10 | 19 Qershor 2020

Mbajtja e tensionit të gjakut në 120/80 parandalon sulmet në zemër dhe goditjet në tru, plus rrit imunitetin, të gjitha të mirat!

Studiuesit e Universitetit Columbia thonë se shqetësimet e vazhdueshme mund të shkaktojnë që tensioni i gjakut të mbetet i lartë. Për të mbajtur arteriet të qeta dhe tensionin e gjakut të ulët, edhe në ditët kur nuk do të ndiheni të qetë, provoni këto truqe plotësisht natyrale.

Përdorni vajin e susamit

Shtoni dy lugë vaj susami në dietën tuaj të përditshme (në mënyrë ideale, në vend të yndyrave më pak të shëndetshme) dhe tensioni i gjakut tuaj mund të bjerë, plus ju mund të humbni deri në gjashtë kilogramë në tre muaj!

Studiuesit e Universitetit të Arkansas thonë se vaji i susamit përmban një përbërës të rrallë për forcimin e metabolizmit që i mban enët e gjakut të qeta edhe kur nivelet e stresit rriten!

Anashkaloni pijet e gazuara

Ndërroni dy pije të gazuara me një çaj të ftohtë pa sheqer: i zi ose i gjelbër dhe tensioni i gjakut tuaj mund të ulet këtë verë, thonë studiuesit e Harvardit. Kjo për shkak se pija e gazuar përmban doza të mëdha të natriumit dhe sheqerit që e rritin presionin e gjakut, derisa çaji i relakson arteriet.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera