×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Dy mënyra të thjeshta për ta ulur tensionin e lartë të gjakut

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Mbajtja e tensionit të gjakut në 120/80 parandalon sulmet në zemër dhe goditjet në tru, plus rrit imunitetin, të gjitha të mirat!

  Studiuesit e Universitetit Columbia thonë se shqetësimet e vazhdueshme mund të shkaktojnë që tensioni i gjakut të mbetet i lartë. Për të mbajtur arteriet të qeta dhe tensionin e gjakut të ulët, edhe në ditët kur nuk do të ndiheni të qetë, provoni këto truqe plotësisht natyrale.

  Përdorni vajin e susamit

  Shtoni dy lugë vaj susami në dietën tuaj të përditshme (në mënyrë ideale, në vend të yndyrave më pak të shëndetshme) dhe tensioni i gjakut tuaj mund të bjerë, plus ju mund të humbni deri në gjashtë kilogramë në tre muaj!

  Studiuesit e Universitetit të Arkansas thonë se vaji i susamit përmban një përbërës të rrallë për forcimin e metabolizmit që i mban enët e gjakut të qeta edhe kur nivelet e stresit rriten!

  Anashkaloni pijet e gazuara

  Ndërroni dy pije të gazuara me një çaj të ftohtë pa sheqer: i zi ose i gjelbër dhe tensioni i gjakut tuaj mund të ulet këtë verë, thonë studiuesit e Harvardit. Kjo për shkak se pija e gazuar përmban doza të mëdha të natriumit dhe sheqerit që e rritin presionin e gjakut, derisa çaji i relakson arteriet.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lifestyle03 Dhjetor 2023
  Dashi Marrëdhënia ne çift do jete edhe me e ngrohte gjate kësaj dite. Do flisni lirshëm për gjithçka qe iu shqetëson dhe...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lifestyle01 Dhjetor 2023
  Shkaku më i zakonshëm i anemisë është mungesa e hekurit dhe pa të trupi juaj nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinën...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Leonard Ademaj shkoi në mëngjes në Gjykatën Themelore në Prishtinë, aty ku tre të dyshuarit për vrasjen e motrës së tij, përfshirë...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Fundjava do të përfundojë me një super ndeshje në program. Kampioni në fuqi, Barcelona do të përballet me Atletico Madridin sonte me...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Në Hamburg të Gjermanisë u hodh shorti për fazën finale të Euro 2024 teksa Franca u shortua në Grupin D së bashku...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova kanë realizuar sfidës së kapitenit. Gjatë sfidës, ishte Buci ai që ngacmoi Edonën. Ai e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Gani Gërmia nuk është duke i ndalur shakatë e tij me banorët e tjerë të shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Lindita Halimi ka folur për lojën e saj brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ajo ka treguar disa prej shkaqeve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.