Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy fëmijë vdiqën pasi autobusi u përplas në një çerdhe në Kanada

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Dy fëmijë vdiqën dhe gjashtë të tjerë u lënduan kur një autobus u përplas në një çerdhe në Quebec, Kanada.

  Shoferi i autobusit, 51 vjeç, i cili ishte punonjës i sistemit të transportit publik lokal, është arrestuar dhe akuzuar për vrasje dhe drejtim të pakujdesshëm.

  Policia i tha BBC-së se fillimisht u lajmërua për aksidentin rreth orës 08:30 me orën lokale të mërkurën.

  Rrethanat e sakta të ngjarjes, e cila ndodhi në periferi të Montrealit, Laval, janë të paqarta, përcjell Klankosova.tv

  “Ne nuk e dimë pse e bëri atë dhe motivi i krimit tani është ende nën hetim”, tha zëdhënësja e policisë Laval, Erika Landry.

  Një dëshmitar okular, Hamdi Ben Chaabane, tha se shoferi doli nga autobusi pas përplasjes, hoqi rrobat e tij dhe filloi të vepronte në mënyrë të çrregullt.

  Disa fëmijë u kapën nën rrotat e automjetit, tha ai. “Ishte një makth. Është e tmerrshme. Ai nuk pushoi së bërtituri”.

  Çerdhja ndodhet në një rrugë të qetë në Laval dhe policia e rrethoi zonën të mërkurën pasdite.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Të paktën 35 persona kanë vdekur pasi dyshemeja e një tempulli hindu u shemb në Indore të Indisë qendrore, me besimtarët duke...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Të tjera
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Lajme30 Mars 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Avdullah Hoti, tha  se kryeministri i Kosovës i Kosovës Albin Kurti, nuk ka lidhje me ekonomi....
  Lajme30 Mars 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, është takuar me kongresistin republikan, njëherësh anëtar i Grupit të Miqësisë për Çështje Shqiptare në kuadër të...
  Lajme30 Mars 2023
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta. Krejtësisht vonë në mbrëmje, rreth mesnatës, pritet të ketë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.