Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy ditë radhazi numër i ulët i rasteve të reja me COVID-19 në Maqedoni

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ulje e madhe e numrit të të infektuarve të ri me Kovid-19 është regjistruar dje kur pas një kohe të gjatë ka pasur 11 raste të reja nga 450 testet e bëra. Edhe pse numri i testimeve është më i vogël, mund të vërehet se është relativisht më e ulët përqindja e personave të testuar pozitiv, gjegjësisht numri është më i vogël se tre për qind. Numër më i vogël i të infektuarve është shënuar edhe pardje kur kishte vetëm 39 të infektuar prej 817 testimeve.

  Instituti i Shëndetit Publik ka regjistruar 95 pacientë të shëruar nga: Shkupi-44, Shtipi-16, Prilepi-3, Velesi-2, Kavadari-4, Gostivari-2, Gjevgjelia-1, Strumica-2, Koçani-2, Probishtipi-1, Makedonski Brod-2, Vinica-3, Sveti Nikole-11, Kërçova1, Negotina-1.

  Tre persona kanë vdekur, një pacient nga Gostivari (51), një pacient nga Prilepi (65) dhe një pacient nga Vinica (78). Të gjithë vdiqën në kushte spitali. Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 14.341, numri i pacientëve të shëruar është 11.157, numri i vdekjeve është 603 dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 2.581.

  Ende numër më të madh të rasteve të infektimit ka në Shkup -812, ndërsa në Resnjë dhe në Krushevë nuk ka raste aktive. Çairi edhe mëtej është me numër më të madh të rasteve aktive -104. Në Klinikën Infektive janë pranuar tre pacientë. Gjithsej janë hospitalizuar 75 pacientë nga të cilët në mbështetje oksigjeni janë 43 pacientë, nuk ka pacientë në ventilim mekanik.

  Në spitalin në Kozle janë hospitalizuar 13 pacientë të rritur pozitiv me Kovid-19, 5 fëmijë pozitivë, tre nëna dhe tre fëmijë të dyshuar me virus.

  Në SPQ “8 Shtatori” janë pranuar tre pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 39 pacientë nga të cilët në makinë respiratore është 1 pacient. Nëpër spitalet tjera në vend janë hospitalizuar gjithsej 181 pacientë pozitiv dhe të dyshuar në Kovid-19.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Artem Uss, biznesmeni rus dhe djali i guvernatorit të një rajoni të Siberisë u arrestua në aeroportin e Milanos në tetor 2022,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se miti i forcave serbe është thyer në Gllogjan. Kështu ka...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti, në manifestimin qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka thënë se rezistenca e familjes Haradinaj dhe...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...
  Vip24 Mars 2023
  Aktori Evis Pupa është një tjetër personazh brenda shtëpisë së “Big Brother Vip”, i cili me qetësinë e tij ka arritur që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.