Bota/Rajoni

Dy aeroplanë luftarakë ‘kryejnë një manovër të rrezikshme’ pranë një aeroplani pasagjerësh iranian – piloti thotë se ishin amerikanë

Dy aeroplanë luftarakë ‘kryejnë një manovër të rrezikshme’ pranë një aeroplani pasagjerësh iranian – piloti thotë se ishin amerikanë
00:27 | 24 Korrik 2020

Dy aeroplanë luftarakë kryen një manovër “të rrezikshme” pranë një aeroplani pasagjerësh iranian në hapësirën ajrore siriane, duke bërë që piloti të ndryshojë lartësinë shpejt për të shmangur përplasjen, njoftuan media të Iranit të enjten.

Siç raportojnë mediat e huaja, përfshirë edhe Reuters, agjencia e lajmeve iraniane IRIB fillimisht njoftoi se një aeroplan i vetëm izraelit kishte ardhur afër aeroplanit, por më vonë citoi pilotin të thoshte se kishte dy aeroplanë që u identifikuan si amerikanë.

Siç thuhet më tej, ka qenë piloti i aeroplanit të pasagjerëve ai që kontaktoi pilotët e aeroplanëve luftarakë për t’i paralajmëruar ata për mbajtjen e distancës së sigurt dhe pilotët u identifikuan veten si amerikanë, njoftoi IRIB.

Po sipas Reuters, videoja e postuar nga agjencia tregonte një aeroplan të vetëm nga dritarja e aeroplanit dhe komentet nga një pasagjer i cili kishte gjak në fytyrën e tij.

Aeroplani iranian, që i përkiste Mahan Air, po shkonte nga Teherani në Bejrut dhe zbarkoi në Bejrut, një burim aeroporti i tha Reuters.

Një zëdhënës ushtarak izraelit nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm dhe nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga ushtria amerikane.

Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar prej kohësh Mahan Air për transportin e armëve për guerilët e lidhur me Iranin në Siri dhe gjetkë.

Një pasagjer në raportin e IRIB përshkroi se si koka e tij kishte goditur “çatinë” e aeroplanit gjatë ndryshimit në lartësi dhe videoja tregoi gjithashtu një pasagjer të moshuar në dysheme.

Të gjithë pasagjerët dolën nga aeroplanët dhe vetëm disa kishin lëndime të lehta, i tha Reuters kreu i aeroportit të Bejrutit.

Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin

Të tjera