Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Durmishi: Ata që e votuan Specialen duhet të kërkojnë falje, lufta e UÇK-së e pastër

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Hysen Durmishi, ish i burgosur politik, njëherësh anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje ka thënë se Gjykata Speciale është dëmi më i madh që iu ka bërë Kosovës dhe shqiptarëve në këto 20 vitet e fundit.

  “Fatkeqësisht kjo është bërë në Kuvendin e Kosovës, është bërë nga deputetët me amandamentim të Kushtetutës”, ka thënë Durmishi në Kanal10, shkruan FrontOnline.

  Sipas tij, deputetët që e kanë votuar Gjykatën Speciale do të duhej të këkronin falje.

  “Të gjithë ata që e kanë votuar këtë gjykatë dhe ata që kanë ndkuar që kjo gjykatë të formohet sot do të duhej që të ndiheshin keq, do të duhej që dikush nga ta të këkronte falje ëpr atë vot që e ka dhënë sepse është dëm i cili nuk rikthehet”, ka shtuar ai.

  Ndërsa, duke folur për arrestimet e krerëve të UÇK-së, nga Specialja, Durmishi ka pohuar se është ndenjë e keqe për Kosovën, derisa kriminelët serbë enden të lirë.

  “Nuk është njdjenjë e mirë kur jemi në një situatë kur arrestohen ushtarët e UCK-së, në ndërkohë qe lufta jonë ak qenë luftë clirimtare dhe e drejtë dhe ne kemi qenë të pushtuar. Ndaj nesh janë kryer krimet me mizore dhe sot në Serbi enden të lirë kriminelët të cilët kanë shkaktu gjenocid e krime në Koosvë. Në ndërkohë që përndiqen ushtarët e UCK-së, kur ne e kishim një ushtri që vet emri i saj tregon se lufta jonë ka qenë e drejtë dhe e pastër”, ka thënë ai./FrontOnline/

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.