[wp-story]

Lajme

Durmishi: Ata që e votuan Specialen duhet të kërkojnë falje, lufta e UÇK-së e pastër

Durmishi: Ata që e votuan Specialen duhet të kërkojnë falje, lufta e UÇK-së e pastër
20:48 | 18 Nëntor 2020

Hysen Durmishi, ish i burgosur politik, njëherësh anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje ka thënë se Gjykata Speciale është dëmi më i madh që iu ka bërë Kosovës dhe shqiptarëve në këto 20 vitet e fundit.

“Fatkeqësisht kjo është bërë në Kuvendin e Kosovës, është bërë nga deputetët me amandamentim të Kushtetutës”, ka thënë Durmishi në Kanal10, shkruan FrontOnline.

Sipas tij, deputetët që e kanë votuar Gjykatën Speciale do të duhej të këkronin falje.

“Të gjithë ata që e kanë votuar këtë gjykatë dhe ata që kanë ndkuar që kjo gjykatë të formohet sot do të duhej që të ndiheshin keq, do të duhej që dikush nga ta të këkronte falje ëpr atë vot që e ka dhënë sepse është dëm i cili nuk rikthehet”, ka shtuar ai.

Ndërsa, duke folur për arrestimet e krerëve të UÇK-së, nga Specialja, Durmishi ka pohuar se është ndenjë e keqe për Kosovën, derisa kriminelët serbë enden të lirë.

“Nuk është njdjenjë e mirë kur jemi në një situatë kur arrestohen ushtarët e UCK-së, në ndërkohë qe lufta jonë ak qenë luftë clirimtare dhe e drejtë dhe ne kemi qenë të pushtuar. Ndaj nesh janë kryer krimet me mizore dhe sot në Serbi enden të lirë kriminelët të cilët kanë shkaktu gjenocid e krime në Koosvë. Në ndërkohë që përndiqen ushtarët e UCK-së, kur ne e kishim një ushtri që vet emri i saj tregon se lufta jonë ka qenë e drejtë dhe e pastër”, ka thënë ai./FrontOnline/

Super zbritje në “Petrol Company”

Të tjera