Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Dumoshi në Obiliq, viziton projektet e mbështetura nga MKRS

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Ministrja për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi mëngjesin e sotëm ka vizituar komunën e Obiliqit. Ajo fillimisht është pritur kryetari i kësaj komune, Xhafer Gashi.

  Pas takimit, Dumoshi është shprehur se është në Obiliqi për t’i parë nga afër investimet e MKRS-së si dhe te kësaj komunë në fushën e kulturës, trashëgimisë dhe sportit.

  “MKRS gjithmonë siç kam thënë edhe më parë bashkëpunon shumë me komunat, me të gjitha komunat e Kosovës e në veçanti me Komunën e Obiliqit. Kemi pasur investime ku është bërë edhe shtëpia e kulturës. Sot jemi në hapjen e mullirit. Në pjesën e trashëgimisë do të fillojmë me një memorandum të cilin do ta kemi në pjesën e Dardhishtës ku do të fillojmë me punime dhe në pjesën sportive në Plemetin ne fushën e cila është paraparë”, tha Dumoshi.

  Ndërkohë i pari i komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi e falënderoi ministren për vizitën si dhe për mbështetjen që ka nga kjo ministri:

  “Ne e njoftuam së pari për çështjen e pandemisë në komunën tonë, zhvillimet e reja mirëpo edhe e falënderuam ministrinë shumë që në vazhdimësi, MKRS e ka mbështetur komunën tonë me projekte të ndryshme dhe po vazhdon edhe më tutje të na mbështesë. Qëllimi i vizitës është informativ”, tha Gashi.

  Pas këtij takimi, Dumoshi së bashku me Gashin vizituan edhe Shtëpinë e Kulturës, Xhavit Haziri.

  Dumoshi e cilësoi këtë si një ndër qendrat më të mira kulturore në Kosovë.

  “Mund të them lirisht që është salla më e bukur në Kosovë. Është shumë me rëndësi sepse komunat kanë shumë aktivitete kulturore, ansamble të valles, qoftë të dramës, të kulturës. Kështu që qëllimi është për t’ju ofruar infrastrukturë, pra salla ku mund të operojnë dhe qytetarët ku munden të vijnë dhe me i pa shfaqjet ose koncertet e tyre”, tha Dumoshi.

  Dumoshi së bashku me kryetarin e komunës së Obiliqt, Xhafer Gashi vizituan edhe objekte të tjera kulturore në këtë komunë.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Lajme30 Maj 2023
  Dragan Nedeljkoviq, që mediat serbe po e quajnë “anëtar i Autoritetit të Përkohshëm të komunës së Zveçanit”, ka folur para gazetarëve serbë....
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.