Bota/Rajoni

Drejtori i FBI-së: Rusia po përpiqet të minojë zgjedhjet në ShBA

Drejtori i FBI-së: Rusia po përpiqet të minojë zgjedhjet në ShBA
13:45 | 18 Shtator 2020

Drejtori i FBI-së po akuzon Rusinë se po ndërhyn në zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e të cilat pritet të mbahen në më pak se një muaj, shkruan BBC.

Christopher Ray në adresimin e tij në Kongres, ka thënë se shqetësimi i tij më i madh është “vazhdimi i shpërndarjes së dezinformatave”, e të cilat mund të minojnë procesin zgjedhor dhe rezultatin në zgjedhjet e 2020.

Ai tha se Rusia është duke përdorur mediet sociale me qëllim për të denigruar zëvendëspresidentin Joe Biden

Në anën tjetër Macon Philips, personi që ka menaxhuar strategjinë digjitale për presidentin Barak Obama si dhe sekretarin e shtetit John Kerry,ka thënë se “ strategjia e Rusisë është që të mbjellë dyshime dhe t’ia mohojnë medias dhe publikut aftësinë për të punuar e vepruar në mënyrë racionale në lidhje me atë që ndodh gjatë zgjedhjeve”.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera