Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Drejtori i Bujqësisë në Podujevë: Kurti po rrezikon shëndetin e qytetarëve duke organizuar tubime

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Vezir Januzi, drejtor i Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Podujevës, e ka akuzuar kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për organizime tubimesh partiake në periudhë pandemie.

  Januzi ka vënë në pah rritjen e numrit të rasteve në Podujevë, teksa ka thënë se veprime të këtilla rrezikojnë jetën e qytetarëve të Llapit, shkruan Gazeta Express.

  “Në kohë pandemie, kur numri i rasteve të infektuarve me Covid-19 në Komunën e Podujevës po rritet çdo ditë në shifra alarmuese, kur institucionet përgjegjëse të shëndetësisë kanë marrë vendime për t’i ndaluar takimet me më shumë se pesë persona, mjeranët po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve, madje edhe të fëmijëve, duke organizuar tubime në të cilat nuk respektohet asnje masë mbrojtëse”, ka shkruar drejtori komunal.

  “Nuk e meritojnë besimin ata që nuk e kursejnë as shëndetin e qytetarëve vetëm për ta tentuar pushtetin”, ka shtuar tutje ai.

  Kurti besohet të ketë shkuar për fushatë zgjedhore në Podujevë, ku nga partia e tij do kandidojë për kryetar komune Shpejtim Bulliqi.

  Megjithatë, kundër tubimeve zgjedhore është shprehur Ministri i Shëndetësisë së vendit, Armend Zemaj.

  “Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut të 29 nëntorit, për shkak të gjendjes së shkaktuar nga pandemia COVID-19, duhet të zhvillohen ndryshe nga herët e tjera, duke respektuar vendimet dhe ligjin në fuqi. Sipas gjendjes aktuale, konsiderojmë të ndalohen të gjitha tubimet publike për fushatën zgjedhore gjatë zgjedhjeve lokale dhe të zbatohen masat parandaluese sipas IKSHPK dhe MSH”, deklaroi Zemaj.

  Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka caktuar datën 29 nëntor për mbajtjen e zgjedhjeve në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.