Gjuha:
×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Drejtori i ATK-së paralajmëron lehtësira tatimore për bizneset

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në vazhdën e vizitave që po iu bën bizneseve drejtori i ATK-së Ilir Murtezaj, u ndal edhe në industrinë e përpunimit të drurit “Ciao Berto”.

  Murtezaj u njoh për së afërmi me problemet që janë ballafaquar kompanitë vendëse gjatë pandemisë.

  Ai me këtë rast u zotua se do të mundësojnë lehtësira tatimore në kuadër të ndryshimeve ligjore që do të bëjnë në të ardhmen.

  “Në përzgjedhjen e OEK-ut janë përzgjedhur këto biznese karakterit prodhues dhe investitorëve të mëdhenj. Sot jemi tek ‘Ciao Berto’ prodhues i përmasave të mëdha të nivelit të Kosovës, ku pamë nga afër procesin e prodhimit pastaj edhe i dëgjuam problemet që i kanë në raport më të bërit biznes”.

  “Ne si institucion dihet që jemi agjencion ekzekutiv të cilët nuk mund të bëjmë më tepër në procesin e ndryshimit të ligjit, mirëpo kemi marrë si zotim para bizneseve që bazuar në kapacitetet ligjore të bëjmë lehtësira të shtuar tatimore. Ne si institucion kemi evoluar në aspektin e konsolidimit të shumë funksioneve brenda ATK-së, me këtë rast edhe në sistemin e rritjes së avancimit të uljes së ndikimit njëri”.

  E kryetari i OEK-ut Berat Rukiqi, tha se janë duke shikuar mundësinë të daljes nga kriza me përkrahje të drejtpërdrejtë me kompanitë me pjesën e pagave.

  “Jemi këtu për ta ofruar përkrahjen tonë por në njëjtën kohë për të shikuar mundësi për lehtësira sidomos tani kur shumica e kompanive po ballafaqohen me krizë jashtëzakonisht nga pandemi. Ne jemi duke punuar që të gjejmë forma të daljes së drejtpërdrejtë financiare dhe është me rëndësi që të implementohet faza e fundit, që ka të bëjë me përkrahje të drejtpërdrejtë me kompanitë me pjesën e pagave”.

  Njëri nga pronarët e “Ciao Berto”, Bashkim Krasniqi, falënderoi Murtezajn e Rukiqit për këtë vizitë, teksa tha se kompania e tyre ka pësuar rënie deri në 20 për qind të eksportit.

  “Ne sado pak i informuam me vështirësitë në lojën e pandemisë kompania jonë ka pasur. Ne gjatë kësaj vizitë u munduam që t’iu tregojmë problemet dhe që të na ndihmojnë sado pak në rimëkëmbjen ekonomike, ku biznesi jonë ka pasur rënie deri në 20 për qind të eksportit”, tha Krasniqi.

  Fillimisht Murtezaj dhe Rukiqi kanë vizituar punimet në ndërtimin e qendrës tregtare “Prishtina Mall”.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Ekonomi23 Mars 2023
  Telashet financiare në tregjet ndërkombëtare kanë ndikuar edhe tek mjetet e investuara të Trustit. Sipas zyrtarëve të këtij institucioni nga janari 2023...
  Ekonomi23 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) në mbledhjen e saj të fundit ka miratuar tarifat e reja për energjinë elektrike,...
  Ekonomi23 Mars 2023
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) ka  marrë vendim për shtrenjtimin e tarifave të energjisë elektrike për rreth 15 për qind, raporton...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kostoja e ndërtimit në Kosovë, pas më shumë se një viti rritjeje të vazhdueshme, ka rënë. Megjithatë, kjo nuk ka bërë që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pritet të zhvillojë këtë të diel një vizitë në Tiranë. Kurti do të takohet me kryeministrin e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ish-i mbijetuari i masakrës në burgun e Dubravës, invalidi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Zeqiri, sa herë që vjen data 24...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Faton Abdullahu, ka thënë se po të bëheshin në të kaluarën lëshime sa i përket...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.