×
 • Hulumtime
 • Hulumtime

  Dosja ekskluzive/ Keqpërdorimi 1.6 milionësh për Autostradën e Gjilanit, deklaratat e Pal Lekajt në Polici (Dokumente) -II

  FrontOnline
  09 Qershor 2021

  Me kërcënime e shantazhe të ndryshme u përballën anëtarët e komisionit vlerësues në Ministrinë e Infrastrukturës, puna e të cilëve ishte të vlerësonin ofertat për një tender 88 milionë eurosh. Presionet lidheshin me shtrimin e autostradës Prishtinë – Gjilan. Ato erdhën më 2018 nga Betim Reçica, dikur drejtor i Prokurimit në këtë dikaster qeveritar, në drejtim të tre zyrtarëve të tjerë, Isa Berisha, Leonora Limani dhe Mirdit Emini, që të gjithë anëtarë të komisionit vlerësues të tenderit. Kështu të paktën pretendojnë këta të fundit, raporton “Front Online”.

  Gjithë pjesën tjetër të përgjegjësisë e heqin nga vetja. Thonë se ata rekomanduan kompaninë më të përgjegjshme, atë më të lirën, për tenderin në fjalë. Por përkundër kësaj, Reçica që për ta është fajtori kryesor, zgjodhi një kompani tjetër për shtrimin e autoudhës, oferta e të cilës ishte për 1.6 milionë euro më e shtrenjtë.

  Sidoqoftë ndaj të gjithë këtyre zyrtarëve “tok” së bashku rëndon akuza për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Aktakuzën e ka ngritur Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK). E gjithë “pasqyra” e problemit u dokumentua në serinë e parë të “Front Online”. Aty thuhet se gjithçka ndodhi madje në sytë e Ministrit Pal Lekaj. Seria e dytë, kjo e sotmja, nga tri sosh sa do t`i publikojë “Front Online”, ka për protagonist pikërisht këtë të fundin.

  Në procesverbalin e datës 17 prill 2019, i ftuar nga Policia në cilësinë e dëshmitarit, Ministri Pal Lekaj e pranon të ketë takuar në zyrën e tij treshen e komisionit vlerësues, Isa Berisha, Leonora Limani dhe Mirdit Emini. Të njëjtëve, thotë, se u pati kërkuar të mos e stërzgjatin projektin.

  Por kush ishte kumbara i këtij takimi mes palëve?

  “Takimin e ka kërkuar Betimi, u/d i drejtorit të Prokurimit. Po anëtarët e komisionit kanë qenë në zyrën time. I kam lutur që të vazhdojnë procedurat në bazë të përgjegjësisë dhe që projekti të mos stërzgjatet”, thuhet në dëshminë e Lekajt.

  Kjo mbledhje sy me sy, ish-ministri Lekaj thotë të ketë zgjatur jo më shumë se 5 minuta. Kurse siguron se në të pos tyre nuk ka marrë pjesë askush tjetër.

  Version tjetër jep Leonora Limani, njëra nga anëtarët e komisionit vlerësues të tenderit.

  Gjatë marrjes në pyetje para organeve të rendit, ajo në dëshminë e saj tregon se i pranishëm në mbledhin që patën me atë kohë Ministrin Pal Lekaj, ishte edhe shefi kabinetit të tij.

  E njëjta nxjerr edhe detaje tjera nga biseda “5 minutshe”.

  “Reçica na ka kërcënuar se puna duhet të kryhet për dhjetë ditë. Koha prej 10 ditësh është shumë e shkurtë, meqë komisioni ka pasur kohë prej 45 ditësh”, deklaroi Limani.

  Lekaj thotë se nuk e di se pse Reçica nuk e ka kërkuar takimin me të direkt nëpërmjet sekretarit, por i ka shkuar vetë në zyrë.

  “Unë jam i hapur ndaj të gjithë zyrtarëve të MI-së, por edhe të tjerëve për çështjet që janë në kompetencat e mia“, vazhdon Lekaj dëshminë e tij.

  Kështu edhe nuk po del

  Transparencën që e premtoi, ish-Ministri nuk e tregoi në rastin kur anëtarët e komisionit rivlerësues, tash përmes sekretarit, i kërkuan edhe një takim tjetër, të dytë.

  Ai e refuzoi diskutimin me ta, ndonëse qëllimi i zyrtarëve, bazuar në deklarimet e tyre, ishte të shprehnin para Ministrit presionet që po merrnin nga shefi i prokurimit, Betim Reçica për tenderin 88 milionë eurosh.

  “Herën e dytë nuk i kam pranuar sepse kam menduar që mund ta keqpërdorë pozitën time për interesa të dikujt dhe kështu nuk kam pranuar të komunikojë me askënd për këtë çështje”, u shpreh Lekaj.

  Lekajt nuk i kujtohet nëse sekretari i përgjithshëm i Ministrisë që drejtonte, Nebi Shatri, ia ka prezantuar ose jo hallet e komisionit.

  Mohon se ka përpiluar një listë me emrat e kompanive që duhet të rekomandohen për kontratë sa i përket tenderit për autostradë.

  “Nuk qëndron kjo. Nuk është në domenin tim që të krijoj lista apo gjëra të tilla”, përfundon dëshmia e Lekajt që u intervistua si dëshmitar/ministër.

  Vijon…

  LEXO EDHE:

  Ekskluzive: Presione, shantazhe e kërcënime për tenderin 88 milionësh për autostradën e Gjilanit (Dokument)-I

   

   

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Një tjetër veturë luksoze e tipit “Audi A7”, që dikur ishte në pronësi në Hysri Peqanit (Burdushit), i është dhënë për shfrytëzim...
  Hulumtime05 Shtator 2023
  Tri vetura iu konfiskuan nga shteti. Një xhip Range Rover, një Renault Megane RFB dhe një Audi A7 janë veturat luksoze që...
  Hulumtime16 Gusht 2023
  Zyrtarët shtetërorë po e rrisin luksin nga viti në vit nën udhëheqjen e Albin Kurtit, ndonëse ky i fundit e kishte premtuar...
  Të tjera
  Sport06 Dhjetor 2023
  Real Madrid ka vendosur një afat për të cilin Kylian Mbappe duhet t’i përgjigjet ofertës së tyre dhe ka përgatitur një opsion...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby në një bisedë me Edonën dhe Kaderin ka vazhduar të flasë mbi raportin e saj...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.