×
 • Sport
 • Sport

  Doncic pritet të thyej rekordin e NBA-së për fitime duke nënshkruar kontratën më të madhe të parë ndonjëherë

  FrontOnline
  18 Shtator 2023

  Basketbollisti slloven Luka Doncic është në rrugë të shkëlqyer për të fituar kontratën më të madhe në historinë e NBA-së dhe për t’u bërë lojtari i parë me një pagë vjetore prej 70 milionë euro.

  Doncic (24) do të ushtrojë të drejtën e një kontrate pesëvjeçare me Dallasin gjatë vitit 2025. Ai ka ende disa gjëra për të përmbushur, në mënyrë që të bëhet basketbollisti më i paguar në historinë e ligës.

  Siç raporton ESPN, Doncic do të jetë basketbollisti i parë i NBA-së që do të nënshkruajë kontratë për 70 milionë dollarë në vit dhe për këtë duhet të hyjë në top pesëshen e ligës për të pestën herë radhazi.

  Duke qenë se nuk ka mjaftueshëm vite në ligë, do t’i duhet të përmbushë një tjetër objektiv, që është të jetë pesë herë radhazi në pesëshen ideale të ligës së NBA. Nëse e bën vitin e ardhshëm, do të përmbushë të drejtën e tij dhe do të nënshkruajë kontratën më të madhe në historinë e NBA.

  Kufiri i pagave duhet të rritet me 10 për qind, kështu që kontrata e Doncicit do të arrinte në 367.5 milionë dollarë të pabesueshëm. Në vitin e fundit të kontratës ai do të fitonte 83.6 milionë dollarë.

  Jaylen Brown nënshkroi kontratën më të madhe në historinë e ligës këtë verë me Boston Celtics. Ai nënshkroi një kontratë pesëvjeçare me vlerë 304 milionë dollarë. /Telegrafi

   

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Sport23 Shtator 2023
  Milani është në kërkim të një sulmuesi dhe atë pritet ta transferojë në afatin kalimtar të janarit. Gjiganti italian morën në huazim...
  Sport23 Shtator 2023
  Jurgen Klopp ka hedhur poshtë një sfidë ndaj Darwin Nunez, i cili është në zjarr këtë sezon. Liverpooli përballet me West Ham...
  Sport23 Shtator 2023
  Ylli portugez foli edhe një herë rreth të ardhmes së tij, pas fitores së mbrëmshme ndaj Al-Ahlit 4:3, në të cilën kontribuoi...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Sport23 Shtator 2023
  Matthijs De Ligt është në një situatë shumë të rëndë, pasi ka humbur vendin e titullarit te Bayern Munich. Trajneri i bavarezëve,...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi i njëjti dyshohet se ka ushtruar dhunë psiqike ndaj babait të tij. Policia ka bërë...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një grua në Ferizaj, pasi e njëjta e kishte sulmuar një zyrtare policore e cila ishte duke u marrë me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.