×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Donald Trump do të nënshkruaj dekretin për reformat në policinë amerikane

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Presidenti amerikan Donald Trump sot do të nënshkruar dekretin për reformat në polici, e tëra kjo po ndodh në kohën kur në mbarë SHBA-të kanë shpërthyer protestat e dhunshme kundër racizmit dhe dhunës policore.

  “Më në fund ka ardhur momenti që të kemi një ligj që të implementohet ndershëm, në mënyrë të pavarur dhe me plotë siguri”, ka deklaruar Trump, duke paralajmëruar se pjesëtarët e forcave të rendit janë “njerëz të mirë”.

  Kongresi amerikan gjithashtu është duke shqyrtuar dekretin për reformat në polici në nivel shteti, edhe pse shumica e reformave duhet të aplikohen nga autoritetet lokale që udhëheqin me këto forca të sigurisë.

  Protestat në mbarë SHBA-të kanë filluar më 25 maj, kur afro-amerikani George Floyd ndërroi jetë në Minneapolis derisa policia po tentonte ta arrestonte dhe madje njëri prej tyre i mbajti gjurin në qafë për afro 9 minuta.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  “Familjet e mëdha duhet të bëhen normë tashmë” tha të marten Vladimir Putin. Normat e lindjeve në Rusi ka shënuar rënie për...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Të tjera
  Vip30 Nëntor 2023
  Teksa po përgatisnin ushqimin, banorët e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Azemi po bisedonin se kush mund të dalë nesër nga...
  Vip30 Nëntor 2023
  Legjenda e telenovelës së famshme britanike ‘Brookside’ ka vdekur pesë vjet pasi u diagnostikua me kancer në prostatë. Aktori, i njohur për...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi ka thumbuar Bleradon në raportin e tij me Albën. “Je shukë, prej që ke filluar...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Ashtu si në tregjet ndërkombëtare, edhe në Kosovë janë rritur nevojat për modernizimin e sistemeve dhe përshtatjen e tyre me standardet ndërkombëtare....
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se gjatë aksionit të së enjtes është vrarë njëri prej të dyshuarve për grabitjen e armatosur, të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.