Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dokumentet zyrtare: Vaksina ruse u testua vetëm në 38 njerëz, shkakton efekte anësore

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Sipas disa dokumenteve zyrtare, vaksina kundër koronavirusit, e miratuar të martën në Rusi, është testuar vetëm në 38 persona dhe shkakton disa efekte anësore, si temperaturë, ethe, dhimbje dhe ënjtje.

  Agjencia e lajmeve Fontanka raporton se vaksina ruse është miratuar nga rregullatori vetëm 42 pas fillimit të testimeve dhe efikasiteti i saj është i panjohur.

  Në njërin nga dokumentet e dorëzuara për regjistrim të vaksinës thuhet se nuk ka pasur studime klinike për hulumtimin e efikasitetit epidemiologjik të substancës, shkruan Daily Mail.

  Dyshime ka edhe për aftësinë e kësaj vaksine për të krijuar antitrupa të mjaftueshëm pasi Vladimir Putin tha se vajza e tij tashmë ka zhvilluar antitrupa pasi është vaksinuar me vaksinën e re.

  Përderisa presidenti rus ha se vajza e tij nuk ka përjetuar efekte anësore, agjencia ruse e lajmeve, Fontanka, pretendon se janë regjistruar disa efekte anësore, të cilat janë shfaqur shpesh te personat e vaksinuar.

  Në 38 persona të rritur u regjistruan 144 raste të efekteve anësore. Në ditën e 42-të të studimit, 31 prej këtyre efekteve ende ishin duke vazhduar.

  Kjo vaksinë nuk është e lejuar për personat nën moshën 18-vjeçare dhe ata mbi moshën 60-vjeçare për shkak të mungesës së hulumtimeve deri më tani.

  Ajo nuk rekomandohet as për gratë shtatzëna dhe gratë gjidhënëse për shkak të mungesës së studimit të efikasitetit dhe sigurisë së vaksinës.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefi i Misionit të EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka reaguar për zhvillimet e shkaktuara nga protestat në komunat veriore të vendit. Ai ka...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur akoma i bllokuar në objektin e komunës. Ai ka filluar punën që nga ora 06:30...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.