×
 • Lajme
 • Lajme

  Dodik: Reagim i papërshtatshëm i pjesëtarëve të KFOR-it ndaj popullit duarzbathur serb

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Presidenti i Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë, Milorad Dodik, theksoi se reagimi i pjesëtarëve të KFOR-it ndaj popullit serb që po mbron të drejtën e tyre për të jetuar në Kosovë është i papërshtatshëm.

  Një sjellje e tillë tregon se prania e tyre nuk garanton sigurinë e popullit serb. Për situatën aktuale janë vetëm përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare, të cilët, duke shpërfillur ligjin ndërkombëtar dhe marrëveshjet e nënshkruara, krijojnë zgjidhje të paqëndrueshme”, tha Dodik në Twitter.

  Ai shtoi se Republika Srpska i jep mbështetje të plotë popullit serb në kërkesat e tyre për t’i siguruar atij një jetë normale dhe paqësore.

  “Në ditët në vijim, Asambleja Kombëtare e Republikës Srpska do të nxjerrë një deklaratë për mbështetjen e popullit serb në Kosovë dhe integritetin territorial të Serbisë”, shtoi Dodik./FrontOnline/

   

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.