Bota/Rajoni

Dodik kërcënon: Do të ketë një ndryshim të kufijve

Dodik kërcënon: Do të ketë një ndryshim të kufijve
10:06 | 04 Gusht 2021

Përfaqësuesi i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, ka deklaruar se do të ketë ndryshim të kufijve në këtë shtet. Ai vuri në dukje se kur Jugosllavia e madhe u shemb, ai deklaroi se të huajt vendosën “që popujt që nuk mund të jetojnë së bashku, të mund të jetojnë së bashku”, transmeton FrontOnline.

Ai tha se nuk ka mundësi të konfliktit në Bosnje dhe Hercegovinë, vetëm nëse “NATO nuk ndërhyn”.

Duke folur për zgjedhjet e Schmidt, ai tha se duhej të ishte shpallur nga BE, dhe jo nga qeveritë e disa vendeve të huaja. Ai kritikoi deklaratën e Schmidt se nuk do të kishte ndryshim kufijsh në Ballkan.

“Kush është ai që e thotë këtë? Do të ketë një ndryshim të kufijve … Nuk ka stabilitet derisa të ndahemi. Myslimanët e duan vendin mbi vete, as serbët dhe as kroatët nuk i lejojnë ata ta bëjnë këtë”, tha Dodik.

Kur vendosim, kjo është rruga drejt pavarësisë, theksoi ky zyrtar. “Myslimanët duan të heqin njësinë në mënyrë që të kenë një shtet, ne duam ta shndërrojmë entitetin në një shtet”, tha ai, duke shtuar se Republika Serbe është sovrane pas Dejtonit.

I pyetur nëse do të ketë një referendum për pavarësinë, ai tha se do të bënte dhe tha se nuk do të kishte dhunë./FrontOnline/

 

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera