×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dodik e quan ‘kërcënuese’ kërkesën e Pacollit për njohjen e Kosovës nga Vuçiq

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Anëtari i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës Milorad Dodik ka reaguar ndaj deklarimeve të shefit të diplomacisë së Kosovës në detyrë Behgjet Pacolli drejtuar presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq për njohjen e Kosovës shtet të pavarur dhe sovran.

  Pacolli ka thënë në një intervistë për TV Face të Sarajevës se me Serbinë mund të diskutojnë  për gjithçka, me përjashtim të tri gjërave: pavarësisë së Kosovës, Kushtetutës së Kosovës dhe kufijtë.

  “Vuçiq, keni vetëm një shans, ta njihni Kosovën. Ky është realitet. Kosova është e pavarur dhe nuk ka kthim mbrapa. Kjo është zgjidhja e vetme dhe të gjitha të tjerat do të shkojnë më lehtë”, është shprehur ndër tjera Pacolli.

  Por, Dodik nuk i kanë pëlqyer këto deklarata duke thënë se “Pacolli është njeri i cili nuk mund t’i mbajë askujt leksione dhe se kërcënimet e tij janë të papranueshme”.

  “Kosova nuk është vetëm ajo që mendojnë shqiptarët, por është edhe Rezoluta 1244, këto janë standarde përpara statusit, siç u diskutua më herët, një komunitet i komunave serbe që do të formohet sipas marrëveshjes së Brukselit. E gjithë kjo duhet të jetë një parakusht për çdo vazhdim të dialogut, jo vetëm pikat që ata mendojnë se sot duhet të zgjidhen”, tha Dodik.

  Sipas tij, Republika Serbe është absolutisht kundër situatës në lidhje me statusin e Kosovës dhe se Bosnja nuk e ka njohur dhe se nuk e ka ndërmend ta njohë Kosovën.

  “Kjo natyrisht vetëm pasi që Republika Serbe nuk e dëshiron këtë (njohjen e Kosovës), sepse ne nuk duam të kemi standarde të dyfishta në këto fusha”, tha Dodik./Front Online/

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.