×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Disa vende po shkojnë në drejtim të gabuar me COVID-19, thotë OBSH

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Pandemia e coronavirusit do të “bëhet keq e më keq” nëse qeveritë dështojnë të ndërmarrin veprime më vendimtare, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

  Madje, siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, drejtori i Përgjithshëm i kësaj organizate, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se “shumë vende [ishin] në drejtim të gabuar”.

  Dhe si pasojë, rastet po rriten atje ku masat e provuara nuk ishin miratuar ose ndjekur, shtoi ai.

  Në këtë drejtim BBC vë në pah faktin se Amerika është epiqendra aktuale e pandemisë.

  Po sipas BBC, SHBA ka parë një rritje të rasteve mes tensioneve midis ekspertëve të shëndetit dhe presidentit Donald Trump.

  SHBA, është vendi më i prekur më së shumti, ka mbi 3.3 milionë raste të konfirmuara dhe më shumë se 135,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

  Çfarë ka thënë OBSH?

  Në një konferencë në Gjenevë të hënën, Dr Tedros tha se “mesazhet e përziera nga udhëheqësit” po minonin besimin e publikut në përpjekjet për të sjellë nën kontroll pandeminë.

  “Virusi mbetet armiku publik numër një, por veprimet e shumë qeverive dhe njerëzve nuk e pasqyrojnë këtë”, tha ai.

  Dr Tedros tha se masa të tilla si distanca sociale, larja e duarve dhe vendosja e maskave në situata të përshtatshme duhen marrë seriozisht, duke paralajmëruar se nuk do të ketë “kthim në normalen e vjetër për të ardhmen e parashikueshme”.

  “Nëse masat bazë nuk ndiqen, ka vetëm një mënyrë që do të ndjekë kjo pandemi”, tha Dr Tedros, duke shtuar: “Do të bëhet më keq, më keq dhe më keq”.

  Ku janë pikat e nxehta në botë me COVID-19?

  Dr Mike Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH-së, tha se lehtësimi i disa masave të bllokimit në Amerikë dhe hapja e disa zonave kishte çuar në “transmetim intensiv”.

  Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Amerika Latine ka konfirmuar më shumë se 145,000 vdekje të lidhura me coronavirusin, megjithëse numri besohet se është më i lartë për shkak të testimeve të pamjaftueshme.

  Gjysma e vdekjeve ishin në Brazil, ku presidenti Jair Bolsonaro ka kundërshtuar masa të rrepta për të frenuar përhapjen e virusit.

  E dr Ryan tha se mbyllja e rajoneve të mëdha do të kishte pasoja të mëdha ekonomike, por se bllokimet lokale në vende të veçanta mund të jenë të nevojshme për të lehtësuar përhapjen e virusit.

  Ai u bëri thirrje qeverive të zbatojnë strategji të qarta dhe “të forta”, duke shtuar: “Qytetarët duhet të kuptojnë, dhe duhet të jetë e lehtë për ta t’i zbatojnë”.

  Po në lidhje me një vaksinë, apo imunitet?

  “Ne duhet të mësojmë të jetojmë me këtë virus”, tha Dr Ryan, duke paralajmëruar se pritjet se virusi mund të zhdukej, ose se një vaksinë efektive mund të ishte e gatshme, brenda muajsh ishin “joreale”.

  Ai tha se ende nuk dihej nëse rikuperimi nga coronavirusi do të çonte në imunitet, apo, nëse do të ndodhte, sa do të zgjasë ky imunitet.

  Një studim i veçantë i lëshuar të hënën nga shkencëtarët në King’s College London sugjeroi që imuniteti ndaj virusit mund të jetë jetëshkurtër.

  Shkencëtarët në kolegj studiuan 96 njerëz për të kuptuar se si trupi lufton natyrshëm nga virusi duke bërë antitrupa, dhe sa zgjasin këto në javë dhe muaj pas shërimit.

  Megjithatë, ndërsa pothuajse të gjithë ata që morën pjesë kishin antitrupa që mund të neutralizonin dhe ndalonin coronavirusin, nivelet filluan të veniten gjatë tre muajve të studimit.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në një intervistë dhënë një mediumi në Shqipëri ka trajtuar zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe...
  Lajme29 Shtator 2023
  Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, analisti Dushan Janjiq deklaroi në një intervistë në “Info Plus” në RTK, se grupi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka njoftuar se e ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.