×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dimitrov: Zgjodhëm rrugën e duhur, për dy vjet u bëmë anëtare e NATO-s dhe hapëm bisedimet me BE

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Ne u përballëm me problemin më të madh, të pazgjidhshëm për shumë njerëz, investuam plotësisht dhe duke menduar për gjeneratat e ardhshme, para dy vitesh treguam se mrekullitë janë të mundshme. Fjalët e ndërmjetësuesit, Matthew Nimetz, “pas Prespës askush nuk mund të kontestoj që në Maqedoninë e Veriut jetojnë maqedonas, të cilët flasin maqedonisht” janë prova më e mirë e përmbushjes së misionit tonë, tha Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov në intervistë për AIM-në me rastin e dy vjetorit që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës.

  Në qytetin e vogël të Nivici në anën greke të Liqenit të Prespës saktësisht dy vjet më parë, Dimitrov dhe ish-homologu i tij grek Nikos Kotzias vendosën nënshkrimet e tyre në Marrëveshjen e Prespës.

  Dimitrov do të vizitojë rajonin e Prespës sot në prani të Kryeministrit Oliver Spasovski dhe Ministrit për Diasporën Edmond Ademi.

  “Ne kemi zgjedhur rrugën e duhur, e cila për vetëm dy vjet na ka sjellë anëtarësimin në NATO dhe negociatat e pranimit me BE-në. Më në fund kemi hequr qafe mbiemrin fyes “ish” dhe kemi përfunduar procesin dhe kartën e identitetit shtetëror në familjen botërore të OKB-së”, thotë Dimitrov.

  Në të njëjtën kohë, ai shtoi, se me Greqinë fqinjë ne kemi filluar të ndërtojmë afërsinë, miqësinë dhe aleancën, diçka që është aq logjike dhe e natyrshme mes fqinjëve, e megjithatë e paimagjinueshme deri vonë.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.