×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dimitrov: Ndihma financiare prej 120 milion eurove nga BE pritet të arrijë në ditët në vazhdim

  FrontOnline
  22 Shtator 2020

  Pas takimit me Komisionerin e Zgjerimit të BE-së, Oliver Varhelyi, si dhe me ekipin e tij, zv. kryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov njoftoi se në ditët në vijim 120 milion euro ndihmë për Maqedoninë e Veriut duhet të mbërrijnë nga BE, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Bazuar në marrëveshjen financiare të nënshkruar në fund të javës së kaluar, një shumë prej 40 milion euro e mbështetjes së drejtpërdrejtë të buxhetit do të arrijë, ndërsa këto ditë një këst i paketës makro-financiare në shumën prej 80 milion eurove”, tha Dimitrov.

  Zv. kryeministri u informua në detaje nga Komisioni Evropian për Planin e shpallur Ekonomik dhe të Investimeve që do të shpallet në fillim të muajit tjetër.

  “Ne do të duhet të jemi të durueshëm sepse procesi i konsultimit është ende në vazhdim, ai do të shpallet diku në fillim të tetorit, por padyshim që ne kemi një mundësi të madhe për lidhje infrastrukturore, për një axhendë të gjelbër, për zhvillimin ekonomik të vendit tonë dhe rajonit”, tha zv. kryeministri.

  Ai gjithashtu iu referua fillimit të negociatave me BE-në, të cilat Maqedonia e Veriut i pret në fund të këtij viti. Ai bisedoi për këtë me Komisionerin e BE-së Varhelyi, të cilin e falënderoi për draft kornizën negociuese, të cilën Dimitrov e konsideron si të një cilësie të mirë.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, të shtunën pritet ta mbledh Këshillin Drejtues të Lidhjes Demokratike të Kosovës për t’ua prezantuar dhe zgjedhur...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka reaguar pas raportimeve për operacionin e kryer pa anestezion dhe mosoperimin e një pacienti...
  Kronika04 Dhjetor 2023
  Janë lënduar katër persona në një aksident trafiku në rrugën Prishtinë-Gjilan. Për Front Online detaje ka dhënë zëdhënësja e Policisë së Kosovës...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.