Bota/Rajoni

Dimitrov: Me vendimin për nisjen e negociatave me BE, realizuam edhe një qëllim strategjik

Dimitrov: Me vendimin për nisjen e negociatave me BE, realizuam edhe një qëllim strategjik
15:08 | 25 Qershor 2020

“Pas shumë parametrave, me vendim historik të BE-së në mars të këtij viti për nisjen e negociatave për anëtarësim, Maqedonia e Veriut realizoi edhe një qëllim strategjik dhe me përgatitje dhe ambicie e pret hapjen konkrete të negociatave”.

Këtë sot e deklaroi ministri për Punë të Jashtme Nikolla Dimitrov, në fjalimin e tij në video-konferencën në kuadër të Procesit për bashkëpunim në Evropën Juglindore (PBEJ).

“PBEJ është e përkushtuar për aspiratat eurointegruese për të gjitha vendet partnere, si një nga iniciativat më të vjetra rajonale, ndërsa deri tani ka dhënë kontribut të madh për sigurimin e paqes, stabilitetit dhe prosperitetit ekonomik në Evropën Juglindore”, tha Dimitrov.

Në këtë video-konferencë, përveç shefave të diplomacive të vendeve anëtare të PBEJ, kanë marrë pjesë edhe eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë Oliver Varhelyi dhe sekretarja e përgjithshme e Këshillit për bashkëpunim rajonal, Majlinda Bregu./

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera