Lajme

Digjet deponia e mbeturinave në Gjakovë, rrezikohen banorët dhe kafshët nga helmet e saj

Digjet deponia e mbeturinave në Gjakovë, rrezikohen banorët dhe kafshët nga helmet e saj
08:40 | 01 Korrik 2020

Që nga dita e djeshme ka filluar të digjet deponia e mbeturinave në Gjakovë.

Në videot e dërguara nga lexues të Front Online shihet që pranë kësaj deponie po rrezikohen edhe kafshët të cilat janë në afërsi të kësaj deponie si dhe po shkaktohet ndotja e ajrit për shtëpitë që janë për rreth këtyre mbeturinave.

Lidhur me këtë, gjatë ditë së djeshme ka reaguar edhe deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Agon Batusha, i cili ka kërkuar një zgjidhje për këtë deponi.

Batusha në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se vitin e kaluar kryetari i kësaj Komune, Ardian Gjini pati premtuar që nuk do të tolerohen veprime të tilla, shkruan më tutje Front Online.

Postimi i plotë i Batushës:

Stacioni Transfer i Mbeturinave në Gjakovë po digjet tash e 5 orë.

Kjo gjendje është e patolerueshme, e papranueshme dhe e dënueshme.

Duhet bërë diçka, duhet gjendur zgjidhja.

Viteve të fundit, çdo verë mbeturinat e Komunës së Gjakovës digjen duke liruar toksina helmuese për të gjithë banorët e qytetit dhe fshatrave përreth.

Vitin e kaluar, kryetari i komunës premtoi që nuk do kemi më kësi helmimesh, por ja që situata mbetet e njëjtë.

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera