[wp-story]

Lifestyle

Dielli i pranverës është më i rrezikshmi: Ja se si të rikuperoni shpejt lëkurën tuaj

Dielli i pranverës është më i rrezikshmi: Ja se si të rikuperoni shpejt lëkurën tuaj
16:37 | 01 Maj 2021

Mbrojtja me krem ​​mbrojtës nuk është mënyra e vetme për të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të hidratuar gjatë ekspozimit në diell. E furnizuar me lëndë ushqyese dhe e hidratuar mirë, lëkura ka më pak zbokth, gjë që kontribuon në ruajtjen e një pamjeje uniforme. Veçanërisht është e nevojshme të bëni kujdes pas ekspozimit në diellin e parë të pranverës. Ky ekspozim është i papritur dhe përfaqëson një lloj tronditjeje të lëkurës dhe të gjithë organizmit. Prandaj është gjëja më e rëndësishme t’i jepni lëkurës trajtimin e duhur, i cili do ta mbajë atë të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm.

Recetë për qërimin e lëkurës së thatë

Përzieni një lugë çaji sheqer të imët kristali, një lugë çaji vaj perimesh, ulliri, bajame ose vaj kokosi dhe një lugë çaji mjaltë. Vendoseni në një fytyrë të lagur dhe masazhoni me lëvizje rrethore, më pas shpëlajeni me ujë të vakët dhe thani lëkurën me një peshqir të butë.

Recetë për piling të lëkurës me vaj

Përzieni një lugë çaji bollgur të bluar imët me një lugë çaji me mjaltë dhe një lugë çaji kos. Vendoseni në një fytyrë të lagur dhe masazhoni me lëvizje rrethore, më pas shpëlajeni me ujë të vakët dhe thani lëkurën me një peshqir të butë.

Recetë për pastrim trupi

Në 3 lugë vaj perimesh, mundësisht ulliri, shtoni 1 lugë mjaltë dhe 4 lugë të barabarta me kristale të vegjël kripe deti. Përzieni gjithçka mirë në një masë homogjene në të cilën mund të shtoni 2 pika vaj esencial (livando, trëndafil ose lule portokalli), pastaj masazhoni lëkurën me lëvizje rrethore, gjithmonë në drejtim nga periferia në zemër. Pastaj bëni një dush me ujë të ngrohtë./FrontOnline/

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera