×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Diaspora e Shqipërisë, më koprrace se ajo e Kosovës

  FrontOnline
  13 Shtator 2023

  Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë, të bërë në vitin 2011, Kosova llogaritet t’i ketë 1.739.825 banorë.

  Ndërkaq, në po të njëjtin vit është bërë regjistrimi i popullsisë edhe në Shqipëri, ku rezultoi se popullsia ishte mbi 1 milion më shumë se Kosova – me mbi 2.8 milionë banorë në total. Megjithatë, INSTAT në janar të vitit 2022 tha se në Shqipëri jetonin 2.7 milionë banorë, duke raportuar për një rënie prej 1.3 për qind krahasuar me janarin e vitit paraprak.

  Por, krahas këtyre të dhënave, shumë shtetas nga të dy vendet jetojnë edhe në diasporë.

  Sipas të dhënave të fundit, rreth 850 mijë kosovarë jetojnë jashtë vendit, ndërsa shtetas të Shqipërisë në diasporë janë rreth 1.6 milion.

  Por, kush janë më dorëlirë kur kemi të bëjmë me dërgim të parave në vendlindjet e tyre?

  Sipas të dhënave të BQK-së, në gjashtë muajt e parë të këtij viti, emigrantët kosovarë në vendlindje kanë dërguar 635.1 milionë euro.

  Ndërkaq, INSTAT ka treguar se emigrantët e Shqipërisë kanë dërguar 444 milionë euro në vendlindje.

  Kjo nënkupton se kosovarët dërguan më shumë para në atdhe edhe pse janë në numër më të paktë, në krahasim me mërgimtarët e Shqipërisë.

  Statistikat e publikuara nga Eurostat tregojnë se vlera e rezistencave në Shqipëri ka shënuar rritje 18% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

  Kurse ato të Kosovës shënuan rritje 14% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës.

  Gjatë tërë vitit të kaluar, diaspora e Kosovës dërgoi 1.22 miliard euro./Klankosova.tv

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.