×
 • Tenderët
 • Tenderët

  “Dhurata” milionëshe për kompaninë që shpenzoi 5.7 milionë euro për “ndreqje të imazhit” të Kosovës

  FrontOnline
  10 Shtator 2019

  Saktësisht para një dekade, ish-kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë president i vendit, kishte prezantuar konzorciumin izraelito-kosovarë, “Satchi & Satchi dhe Pr Solutions”, të cilëve ua kishte vënë mbi supe “barrën” për përmirësimin imazhit të Kosovës në arenën ndërkombëtare me moton: “Kosova, evropianët e rinj”.

  Ky konzorcium në atë kohë për këtë qëllim kishte marrë hiç më pak se 5.7 milionë euro nga buxheti i shtetit, përderisa efekti i parave të shpenzuara mbetet zero, pasi që imazhi i Kosovës në arenën ndërkombëtare vazhdon të mbetet i keq, raporton Portali “Front Online”.

  Dhjetë vite pasi që u shpenzuan rreth 6 milionë euro për transmetimin e një reklame televizive në 6 kanale të mëdha televizive ndërkombate siç janë: CNN, BBC, Euronews, CNN Turk, Bloomberg dhe Eurosport, Kosova mbetet vendi i vetëm në Ballkan pa kurrfarë perspektive evropiane, pasi që nuk ka as liberalizim të vizave me BE-në dhe është e fundit në listën e vendeve për anëtarësim në familjen evropiane.

  “Sot ne prezantojmë para rrjeteve më të shikuara televizive, imazhin e ri të Kosovës, imazhin e shtetit të Kosovës, imazhin e Kosovës së pavarur, sovrane, demokratike dhe multietnike, imazhin e Kosovës me perspektivë euroatlantike”, pati deklaruar Thaçi në tetor të vitit 2009.

  Derisa milionat janë shpenzuar dhe imazhi nuk është përmirësuar, ministrja në largim e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, e cila është kandidate për deputete nga radhët e PDK-së për zgjedhjet e 6 tetorit 2019, parti kjo që më herët e ka udhëhequr presidenti aktual, Hashim Thaçi,  i ka dhënë kontratë në vlerë prej rreth 900 mijë euro kompanisë “Pr Solutions”.

  Kjo e fundit ka qenë partnere e Satchi & Satchi në fushatën e vitit 2009 për përmirësimin e imazhit të Kosovës.

  Kontrata e “Pr Solutions”, të cilën ministrja Hoxha e ka nënshkruan në korrik të këtij viti, ka qenë më e shtrenjta, pasi që oferta më e lirë kishte qenë vetëm 285 mijë euro, apo rreth 600 mijë euro më pak se kompania fituese.

  “Front Online” javë më parë i ka dërguar pyetje Ministrisë së Integrimeve Evropiane në lidhje me kontratën e nënshkruar me kompaninë “PR Solutions”, mirëpo ata nuk janë përgjigjur.

  Ndërsa Ekrem Tahiri, drejtues i kompanisë “Pr Solutions” ka rekomanduar që për këtë çështje të kontaktohet Ministrja e Integrimeve Evropiane.
  / Front Online/

   

   

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Tenderët18 Shtator 2023
  Policia e Kosovës nuk ka arritur të pajisjet me jelekë të rinj anti-plumb, as pas dy vjetësh. Procedurat për furnizim me këto...
  Lajme11 Shtator 2023
  Shërbimi Korrektues i Kosovës, i cili funksionon në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë, ka lidhur kontratë për blerjen e këpucëve dhe çizmeve...
  Tenderët26 Gusht 2023
  Ministria e Mbrojtjes ka nënshkruar një kontratë në vlerë 128 mijë euro me kompaninë Eco Cleaning. Kompania do të bëjë pastrimin e...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.