×
 • Tenderët
 • Tenderët

  “Dhurata” milionëshe për kompaninë që shpenzoi 5.7 milionë euro për “ndreqje të imazhit” të Kosovës

  FrontOnline
  10 Shtator 2019

  Saktësisht para një dekade, ish-kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë president i vendit, kishte prezantuar konzorciumin izraelito-kosovarë, “Satchi & Satchi dhe Pr Solutions”, të cilëve ua kishte vënë mbi supe “barrën” për përmirësimin imazhit të Kosovës në arenën ndërkombëtare me moton: “Kosova, evropianët e rinj”.

  Ky konzorcium në atë kohë për këtë qëllim kishte marrë hiç më pak se 5.7 milionë euro nga buxheti i shtetit, përderisa efekti i parave të shpenzuara mbetet zero, pasi që imazhi i Kosovës në arenën ndërkombëtare vazhdon të mbetet i keq, raporton Portali “Front Online”.

  Dhjetë vite pasi që u shpenzuan rreth 6 milionë euro për transmetimin e një reklame televizive në 6 kanale të mëdha televizive ndërkombate siç janë: CNN, BBC, Euronews, CNN Turk, Bloomberg dhe Eurosport, Kosova mbetet vendi i vetëm në Ballkan pa kurrfarë perspektive evropiane, pasi që nuk ka as liberalizim të vizave me BE-në dhe është e fundit në listën e vendeve për anëtarësim në familjen evropiane.

  “Sot ne prezantojmë para rrjeteve më të shikuara televizive, imazhin e ri të Kosovës, imazhin e shtetit të Kosovës, imazhin e Kosovës së pavarur, sovrane, demokratike dhe multietnike, imazhin e Kosovës me perspektivë euroatlantike”, pati deklaruar Thaçi në tetor të vitit 2009.

  Derisa milionat janë shpenzuar dhe imazhi nuk është përmirësuar, ministrja në largim e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, e cila është kandidate për deputete nga radhët e PDK-së për zgjedhjet e 6 tetorit 2019, parti kjo që më herët e ka udhëhequr presidenti aktual, Hashim Thaçi,  i ka dhënë kontratë në vlerë prej rreth 900 mijë euro kompanisë “Pr Solutions”.

  Kjo e fundit ka qenë partnere e Satchi & Satchi në fushatën e vitit 2009 për përmirësimin e imazhit të Kosovës.

  Kontrata e “Pr Solutions”, të cilën ministrja Hoxha e ka nënshkruan në korrik të këtij viti, ka qenë më e shtrenjta, pasi që oferta më e lirë kishte qenë vetëm 285 mijë euro, apo rreth 600 mijë euro më pak se kompania fituese.

  “Front Online” javë më parë i ka dërguar pyetje Ministrisë së Integrimeve Evropiane në lidhje me kontratën e nënshkruar me kompaninë “PR Solutions”, mirëpo ata nuk janë përgjigjur.

  Ndërsa Ekrem Tahiri, drejtues i kompanisë “Pr Solutions” ka rekomanduar që për këtë çështje të kontaktohet Ministrja e Integrimeve Evropiane.
  / Front Online/

   

   

  Përfito nga zbritja e madhe në NimiTV me pakon DigiPrime!
  Nga Rubrika
  Hulumtime24 Qershor 2024
  Komuna e Deçanit e cila drejtohet nga Bashkim Ramosaj ka shpërblyer me tender 7.8 milionë euro konsurciumin “Lika Company & Lika Trade”...
  Tenderët29 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka shpallur një tender prej hiç më pakë se 465 mijë euro për furnizim me pizhame, si dhe çorapë...
  Tenderët27 Maj 2024
  Kryetari i komunës së Malishevës Ekrem Kastrati është pajisur me një kompjuter të ri “MacBoook”, raporton Front Online. Përmes një tenderi me...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Prokuroria në Prishtinë ka konfirmuar se ka nisur një procedurë penale në rastin ku me kallëzim penal janë denoncuar zëvendësdrejtori i ATK-së...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë në ngjarjen e organizuar nga ambasada turke në shtetin tonë, me rastin e “Ditës së...
  Sport15 Korrik 2024
  Finalja e Copa America mes Argjentinës dhe Kolumbisë u ndërpre për më shumë se një orë pasi skenat kaotike dhe të rrezikshme...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Republikën e Kosovës, Jeffrey Hovenier, tha se përkushtimi i SHBA-së ndaj popullit të Kosovës është i...
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.