×
 • Lajme
 • Lajme

  Dhuna ndaj 3 vjeçarit në çerdhe, Haxhiu: E patolerueshme, fëmijës do t’i ofrohet ndihma e nevojshme

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka reaguar pas pamjeve të publikuara në çerdhen “Gëzimi ynë” në Fushë Kosovë ku shihet një edukatore duke e tërhequr zvarrë një fëmijë.

  Haxhiu dënoi ashpër dhunën dhe tha se kjo është e patolerueshme.

  “Dhuna psiqike dhe fizike ndaj fëmijës 3 vjeçar në njërin nga kopshtet publike të Komunës së Fushë Kosovës, është e dënueshme dhe nuk do të tolerohet.
  Përderisa tashmë organet e drejtësisë janë duke trajtuar rastin, Komuna e Fushë Kosovës përmes Qendrës për Punë Sociale, duhet të ofrojë çdo shërbim të saj në ndihmë të fëmijës dhe familjes”, ka shkruar Haxhiu në Facebook.

  Haxhiu tha se komunat duhet të vetëdijesohen për rëndësinë që kanë shërbimet për punë sociale, duke shtuar se Departamenti i Politikave të Shërbimeve Sociale dhe Familjare do të ofrojë mbështetjen e nevojshme për interesin më të mirë të fëmijës dhe familjes.

  “Që rastet e tilla të mos përsëriten, komunat duhet të vetëdijesohen për rëndësinë që kanë shërbimet në përgjithësi, dhe shërbimet sociale në veçanti, gjegjësisht qendrat për punë sociale. QPS-të bashkë me shkollat dhe kopshtet, dhe jo vetëm, janë institucionet të cilat mund të parandalojnë rastet e tilla. Ministria e Drejtësisë, në përputhje me kompetencat – përmes Departamentit të Politikave të Shërbimeve Sociale dhe Familjare, do të ofrojë mbështetjen e nevojshme, për interesin më të mirë të fëmijës dhe familjes”, ka shkruar ajo.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryetari i NISMA-së, Fatmir Limaj, ka bërë të ditur se sot bashkë me bashkëpuntoriët e tij ka ngushëllyer familjen e heroit më...
  Lajme26 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar sot pasi Beogradi zyrtar ka shpallur të mërkurën ditë zie, pas sulmit terrorist në Kosovë,...
  Lajme26 Shtator 2023
  Zëdhënësi i BE-së Peter Stano tha sot se takimi i djeshëm i diplomatëve të lartë të BE-së me emisarin evropian për dialog...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se nuk kanë bilanc të saktë mbi numrin e terroristëve të vrarë. “Bilanc...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Një 53-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjykata e Novarës në Itali, ka rënë në prangat e Policisë së Lushnjes. Bajram...
  Vip26 Shtator 2023
  Arjan Konomi është larguar nga ekranet këtë periudhë dhe aktualisht ndodhet me pushime duke vizituar shumë vende të botës, eksperiencë të cilën...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Sipas të dhënave, qeveria gjermane ka rënë dakord për një paketë masash për të mbështetur sektorin e vështirë të ndërtimit dhe strehimit....
  Sport26 Shtator 2023
  Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave nis sot, rrugëtimin në Ligën e Kombeve. Dardanet do të ballafaqohen me Bullgarinë në udhëtim...
  Vip26 Shtator 2023
  Ka vdekur aktori David McCallum, i njohur për rolet e tij në serialet televizive amerikane NCIS dhe The Man From UNCLE ....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.