Lajme

Dhoma ku do të nënshkruhet marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në praninë e Trumpit

Dhoma ku do të nënshkruhet marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në praninë e Trumpit
15:34 | 04 Shtator 2020

Marrëveshja midis Kosovs dhe Serbisë do të nënshkruhet në ora 17:00 në Dhomën e Roosevelt në praninë e presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Kjo zyre është hapësira kryesore e punës së kreut të Shtëpisë së Bardhë për dekada. Ndodhet në krahun perëndimor, afër Zyrës Ovale, transmeton Indeksonline

Emri aktual i kësaj dhome, dhoma e Roosevelt, u dha nga Presidenti Richard Nixon në 1969, për nder të Presidentit Theodore.

Takimet kryesore të stafit të Presidentit të SHBA-ve mbahen në dhomën e Roosevelt, dhe të gjitha emërimet në poste në krye të administratës së SH.B.A.-së shpallen aty.

 

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera