Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA kalon ndryshimin e ligjit për armët bërthamore

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ndaloi rifillimin e testimit të armëve bërthamore, duke miratuar një ndryshim në ligj.

  Ndryshimi në Ligjin për Autorizimin e Mbrojtjes Kombëtare, i cili ndalon përdorimin e çdo fondi për testimin e armëve bërthamore, u miratua me 227 vota për dhe 179 kundër.

  Masa duhet të miratohet edhe nga Senati amerikan, përpara se të shkojë te presidenti Donald Trump për nënshkrim.

  Shtetet e Bashkuara nuk kanë testuar armë bërthamore qysh në vitin 1992, edhe pse Washington Post ka raportuar në muajin maj se zyrtarë të lartë të administratës e kanë ngritur një mundësi të tillë.

  Përfaqësuesja demokrate, Dina Titus, tha gjatë debatit se zyrtarët përgjegjës “nuk kanë identifikuar asnjë arsye teknike për të rifilluar testimin bërthamor nëntokësor”.

  Republikanët, megjithatë, thanë se amendamenti ia lidh duart e SHBA-së, derisa vendet e tjera me armë bërthamore janë të lira t’i vazhdojnë provat.

  “Sa më të vështirë ta bëjmë, aq më pak e besueshme bëhet mbrojtja jonë. Sa më pak e besueshme që është mbrojtja jonë, aq më shumë kundërshtarët tanë do të përpiqen të përfitojnë nga ne”, tha përfaqësuesi republikan, Mac Thornberry.

  SHBA-ja i ka kryer më herët testet e armëve bërthamore në Nevada dhe Nju Meksiko.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.