Bota/Rajoni

Dhjetë vjet më parë, u vra Gaddafi dhe trupi i tij u ekspozua në rrugë,  Libia vazhdon të shpërbëhet

Dhjetë vjet më parë, u vra Gaddafi dhe trupi i tij u ekspozua në rrugë,  Libia vazhdon të shpërbëhet
08:58 | 20 Tetor 2021

Dhjetë vjet pasi rebelët libianë vranë diktatorin libian Muammar Gaddafi, vendi i Afrikës Veriore ende nuk ka dalë nga spirala e dhunës e shkaktuar nga përmbysja e tij.

Një armëpushim njëvjeçar dhe një proces paqeje i udhëhequr nga OKB-ja mezi kanë mbuluar ndarje të thella dhe kriza nuk ka gjasa të zgjidhet deri në zgjedhjet e ardhshme, thonë analistët.

Gaddafi sundoi Libinë me një grusht të hekurt për plot 42 vjet pas grushtit të shtetit kundër monarkisë në 1969, duke e portretizuar veten si një revolucionar, një arab dhe një hero afrikan, ndërsa në të njëjtën kohë mbyti pa mëshirë të gjithë kundërshtimet.

Në vitin 2011, ai u përmbys në një kryengritje të frymëzuar nga Pranvera Arabe dhe e mbështetur nga NATO.

Më 20 tetor të atij viti, rebelët e gjetën atë në qytetin e tij të lindjes, Sirte, e torturuan dhe e vranë në rrugë, duke e ekspozuar trupin e tij në një treg.

Vdekja e tij, megjithatë, nuk solli demokraci apo stabilitet. Në vend të kësaj, Libia është ndarë përgjatë vijave rajonale dhe ideologjike, me një mori të tërë milicish mafioze dhe mentorët e tyre të huaj që duan kontrollin e një vendi të pasur me naftë.

Armëpushimi i rënë dakord tetorin e kaluar çoi në emërimin e një qeverie të unitetit kombëtar me një mandat për të organizuar zgjedhjet.

Pra, a do të jenë zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 24 dhjetor dhe zgjedhjet parlamentare në janar që Libinë do ta kthejnë në faqen e një dekade kaosi? “Krahasuar me 10 vitet e fundit, Libia është në një situatë shumë më të mirë”, tha Hamish Kinear, një analist në Institutin Kërkimor Verisk Maplecroft.

“Armëpushimi i rënë dakord në tetor 2020 është ende duke u mbajtur, dhe qeveria e unitetit kombëtar është ende në fuqi si e vetmja qeveri libiane”. “Por stabiliteti politik libian po bëhet gjithnjë e më i pasigurt”, tha ai.

“Gjashtë muajt e ardhshëm do të na tregojnë nëse periudha paqësore që pasoi shpalljen e armëpushimit në tetor 2020 ishte vetëm një mundësi për fraksionet e armatosura për të shëruar plagët e tyre ose përparim real drejt një zgjidhjeje politike”./FrontOnline/

 

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera