×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Deri në korrik, diaspora solli kesh në Kosovë plot 754 milionë euro

  FrontOnline
  26 Shtator 2023

  Dërgesat e parave nga mërgata kosovare kryesisht nga Gjermania vazhdojnë të mbeteten ndihma kryesore për shumë familje.

  Vetëm deri në fund të korrikut 2023 arritën vlerën rreth 754 milionë euro, që paraqet rritje prej 12% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022, ku vetëm në muajin korrik ishin 118.8 milionë euro.

  “Remitancat kryesisht vijnë nga shtetet BE-së rreth 70% e gjithsej remitancave, prej të cilave kryeson Gjermania me 38.1% dhe ndiqen nga Zvicra me 17.6% dhe SHBA rreth 7.5%.

  Sipas vlerësimeve preliminare remitancat për muajin gusht ishin rreth 142.2 milion euro. Prurjet më të mëdha edhe gjatë këtij muaji kanë qenë përmes IFJB 42%, kanalet tjera 40%, ndërsa përmes bankave 19%”, thuhet në raportin e BQK-së.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Analistë politik në vend thonë se Kosova rrezikon t’i humb mbi 500 milionë euro fonde nga BE-ja nëse nuk largohen gjatë këtij...
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Ndikim të madh në buxhetin e shtetit nuk mund të ketë. Kështu po thotë për Front Online ish-ministri i Financave, Haki Shatri....
  Ekonomi02 Dhjetor 2023
  Dogana e Kosovës ka përmbyllur raportin e të hyrave me 1.5 miliard Euro. Siç njofton dogana, ky rezultat është edhe një rekord...
  Të tjera
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Pas përfundimit të ‘Prime’, Santiana është parë e mërzitur përderisa edhe ka qarë. Përndryshe ajo edhe ka paralajmëruar se mund të dal...
  Lifestyle02 Dhjetor 2023
  Kur u pyet se çfarë pjate nuk porosit kurrë në një restorant, Gordon Ramsay dha një përgjigje krejtësisht të papritur. Nëse e...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Një episod tensionues është shfaqur në edicionin e fundit të Big Brother VIP Kosova, ku afërsia në mes të Santiana Malokut dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Një moment qesharak ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të së premtes në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova. Kaderi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.