Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputetja e LDK-së: Telekomi është i Kosovës dhe jo i grupeve kriminale

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Dorentinë Maloku-Kastratika akuzuar bordin en përkoshëm të Telekomit, të cilët ditë më parë kanë dhënë dorëheqje, duke thënë se ishte një papergjegjësi, derisa i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës, që mos të bëjë emërime të përkohshme të anëtarëve të Telekomit por të nxjerr procedura të rregullta për funksionalizmin e tij.

  Ajo duke folur në emër të LDK-së, në seancën e Kuvendit për Telekomin, ka thënë se përkeqësimi i gjendjes në Telekom ka filluar vite më herët dhe ka kulmuar ditë më parë me bllokimin e xhirollogarive nga përmbaruesi privat në favor të operatorit Z-Mobile, duke rrezikuar mirëqenien e mijëra familjeve kosovare dhe sigurinë e shtetit.

  Maloku: Telekomi është i Kosovës dhe jo i grupeve kriminale

  “Se sa të papërgjegjshëm ishte shumica e atyre që ishin në krye të Telekomit, tregon edhe heqja dorë e anëtarëve të bordit të përkohshëm nga përgjegjësia për t’u përballur me situatën e krijuar së fundmi në Telekom dhe duke i lënë vetëm mijëra punëtorë dhe në mëshirë të fatit. Si rrjedhojë e kësaj i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që në asnjë mënyrë mos të bëjë emërime të përkohshme të anëtarëve të Telekomit por të nxjerr procedura të rregullta për funksionalizmin e tij. Çdo emërim i përkohshëm në këtë fazë do të thotë rëndim dhe zvarritje e gjendjes tashmë katastrofale në këtë ndërmarrje publike…..Telekomi është i Kosovës dhe jo i grupeve kriminale“, tha ajo.

  Ajo tha se gjendja në Telekom kërkon hetim, derisa theksoi se borxhi aktual i Telekomit është 84 milionë euro.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.