Gjuha:
×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Deputeti i PDK-së: Trepça në prag të falimentimit, Qeveria “Hoti” nuk bëri asgjë

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Minatorët e minierës së “Trepçës” në Stantërg kanë ndërprerë punën në këtë minierë për shkak të mos marrjes së pagave muajin e kaluar.

  Ata kanë thënë se greva do të vazhdon deri të zgjidhet ky problem.

  E lidhur me gjendjen e krijuar në Trepçë, për Front Online, ka folur deputeti i PDK-së, Ferat Shala.

  Ai tha se fajtorë për gjendjen e krijuar në këtë ndërmarrje është Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, pasi që siç tha ai, nuk kanë bërë asgjë për këtë ndërmarrje.

  Shala i cili është edhe anëtar i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Industri-Tregti, tha se Trepça është në prag të familemimit.

  “Përgjegjëse është Qeveria e Kosovës, ministria përkatëse që menaxhon me sektorin e cila ka disa muaj që Trepçën e ka lanë pa institucione menaxhuese, pa bord menaxhues, pa drejtor e zyrtar menaxhues me ushtrues detyre, asnjë plan pune e zhvillimi në esencë. Trepça është lënë nën mëshirën e fatit të vetë pa struktura menaxhuese e udhëheqëse  duke e lënë në një situate të keqmenaxhimit të skajshëm dhe rezultati është ky që ajo është në prag të falimentimit ose praktikisht e falimentuar”, tha ai për Front Online.

  Sipas tij, Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga Avdullah Hoti, ka dështuar në fushën e sektorit ekonomik përkatësisht në sektorin e industrisë.

  “Qeveria deri tani nuk ka bërë asgjë dhe nuk pres që do të mund ta zgjedh këtë problem, po shihet që s’ka asnjë qëllim zhvillimor. Qeveria do të duhet ta kishte në funksion edhe ligjin për rimëkëmbje që nuk e ka në esencë ka dështuar në të gjitha fushat e sektorit ekonomik e veçanërisht në sektorin e industrisë”, u shpreh ai për Front Online.

  Front Online ka provuar të marrë një përgjigje edhe nga Ministri Blerim Kuçi dhe zëvendësministrat e Ministrisë së Ekonomisë, por ata nuk janë përgjigjur./Front Online/

   

   

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Ekonomi29 Maj 2023
  Partitë opozitare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë dhënë propozimet e tyre për pagën minimale....
  Ekonomi29 Maj 2023
  Mbi 400 mijë euro, rreth 70 mijë qytetarë i kanë marrë vetëm në fillim të këtij viti sipas Bankës Qendrore të Kosovës....
  Ekonomi27 Maj 2023
  Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, konsideron se formimi i Fondit Sovran do të jetë projekt i dështuar dhe barrë...
  Të tjera
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe...
  Vip03 Qershor 2023
  Capital T, Majku dhe Ledri, kanë bashkuar forcat e tyre për një bashkëpunim. Ky bashkëpunim tashmë është publikuar. ‘’Yjet Dalin Natën’’, quhet...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Vip03 Qershor 2023
  Moderatorja Klea Huta dhe këngëtari Elgit Doda do të kurorëzojë lidhjen e tyre ditën e nesërme. Sipas ‘Vip Magazine’, çifti ka zgjedhur...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kreu i Ekipit Negociator të Kosovës dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, Besnik Bislimi i ka reaguar presidentit të Serbisë, Aleksander...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.