×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti i PDK-së: Marrëveshjet nuk janë lojëra fjalësh, i kemi obligim

  FrontOnline
  09 Qershor 2023

  Deputeti Xhavit Haliti në një prononcim për Front Online thotë se marrëveshjet që janë nënshkruar në Bruksel e Ohër nuk janë lojë fjalësh.

  Haliti kërkon që Kosova t’i përmbahet obligimeve.

  “Ata po kërkojnë formimin e Asociacionit shpejt, sepse e kemi marrë përsipër që ta formojmë Asociacionin si Kosovë. E kemi marr përsipër në Bruksel, e kemi marr në Ohër, tani këto marrëveshje janë qëndrime të shtetit, nuk është kjo lojë fjalësh. Prandaj qëndrimi i ndërkombëtarëve është shumë i ditur edhe ne duhet me e mbajtë qëndrimin që e kemi marr obligimin”, deklaroi ai për Front Online.

  Haliti thotë se Kurti duhet të jetë i arsyeshëm dhe të zbatojë marrëveshjet.

  “Uroj që mos të ketë sanksione tjera, dhe uroj që Qeveria respektivisht kryeministri që është në negociata të jetë i arsyeshëm dhe të zbatojë në përpikëri marrëveshje që janë nënshkruar”, u shpreh Haliti.

  Xhavit Haliti: Duhet ta dëgjojmë SHBA-në, marrëveshjet e nënshkruara janë obligative

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.