[wp-story]

Lajme

Deputeti gjerman: Vizat t’u hiqen tani kosovarëve, BE-ja po e humb kredibilitetin

Deputeti gjerman: Vizat t’u hiqen tani kosovarëve, BE-ja po e humb kredibilitetin
09:29 | 17 Shkurt 2021

Raportuesi për Kosovën në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Peter Beyer ka kërkuar në 13-vjetorin e shpalljes së pavarësisë që kosovarëve të iu liberalizohen sa më shpejtë vizat.

Në një shkrim në Facebook, Beyer ka cituar diplomatin gjerman, Wolfgan Ischinger që e ka pasur të njëjtën kërkesë.

Beyer ka thënë se pajtohet plotësisht me deklaratën e tij.

Ai thotë se nuk duhet të ketë më justifikime të padrejta nga Bashkimi Evropian, e se liberalizimi duhet të ndodhë tani.

“Siç ka thënë ambasadori prof.Wolfgang Ischinger: “Në rregull, ta bëjmë tani! Liberalizimi i vizave për të gjithë qytetarët e Kosovës është një premtim i papërmbushur i BE-së – është në pyetje kredibiliteti i BE-së!” – me këtë unë pajtohem plotësisht dhe e perforcoj duke thënë: Jo më justifikime të padrejta. Liberalizim të vizave tani!”, ka thënë ai.

"As ambassador Prof. Wolfgang Ischinger had said: "Ok, so let's do it now! Visa liberalization for all citizens of…

Posted by Peter Beyer on Tuesday, February 16, 2021

 

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera