×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti gjerman Hacker kërkon nga BE-ja sanksione ndaj Milan Radoiçiqit

  FrontOnline
  30 Shtator 2023

  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë në sulmin ndaj Policisë së Kosovës ka kërkuar nga Bashkimi Evropian të marrë masa.

  Ai thekson se BE duhet të vendosë sanksione kundër tij.

  “Deklarimi i Milan Radoiçiqit jep më shumë qartësi për ata që qëndrojnë pas grupit kriminal që janë bashkë-përgjegjës për vrasjen e një polici kosovar. Milan Radoiçiq duhet të mbajë përgjegjësi para ligjit për këtë akt të neveritshëm dhe të pajustifikueshëm.

  Nëse ai ndodhet në Beograd dhe aty merr mbrojtje, është i nevojshëm ekstradimi në Republikën e Kosovës. BE-ja duhet të vijojë me konsekuenca dhe të vendosë sanksione kundër tij”, shkruan Hacker në një deklaratë të publikuar të premten në mbrëmje, raporton DW.

  Ndryshe, nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, ka marrë përgjegjësinë për organizmin e grupit terrorist në veri të Kosovës, i cili më 24 shtator në Banjskë të Zveçanit sulmoi Policinë e Kosovës, ku mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku dhe u plagos polici Alban Rashiti.

  Në, përleshjen e armatosur të njëjtën ditë forcat policore të Kosovës vranë tre pjesëtarë të grupit terrorist dhe plagosën disa të tjetër.

  Pas sulmit ndaj Policisë, rreth 30 serbë, të armatosur rëndë dhe të maskuar u fshehën në manastirin në Banjskë për disa orë, atyre iu kërkua nga Policia e Kosovës që të  dorëzoheshin, por ata refuzuan të bëjnë një veprim të tillë ku edhe vazhduan sulmet me armë ndaj policisë, nga gjuajtjet me armë mbetën të vrarë tre sulmues, transmeton Telegrafi.

  Prokuroria Speciale e Kosovës vazhdoi hetimet lidhur me sulmet përgjatë këtyre ditëve, ndërsa të premten njoftoi se ka bastisur pronat e personit që ka organizuar sulmet terroriste, Milan Radoiçiq.

  Nënkryetari i Listës Serbe kishte në posedim një pasuri të majme, duke filluar nga veturat luksoze, banesat, vilat, etj.

  Pak orë pas bastisjeve, Milan Radoiçiq e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se i ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike për ngjarjet e asaj dite.

  Ai e ka bërë këtë deklaratë përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviq për publikun nga Beogradi.

  “Po i njoftoj të gjithë persekutorët vigjilentë të popullit serb, prej Kurtit e te ndihmësit e tij të shumtë të huaj, se unë personalisht i kam bërë të gjitha përgatitjet logjistike për mbrojtjen e popullit tonë kundër pushtuesit dhe ky akt i imi nuk ka asnjë karakter apo qëllim tjetër, dhe nuk ka të bëjë fare me të kaluarën time”, ka thënë ai, duke iu referuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti”, thuhet në letër.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.